Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Brzy vypukne Česká válka. Československý komunistický odboj v podání Divadla Na zábradlí

V prostorách pražského Divadla Na zábradlí se momentálně zkouší nová hra Miroslava Bambuška s výstižným názvem Česká válka. Hlavním tématem jsou osudy účastníků třetího protikomunistického odboje. Divákům se poprvé představí koncem května.

FOTO: Česká válka

N. Drabiščáková, L. Hampl a I. Chmela na čtené zkoušce

Dramatik Miroslav Bambušek napsal hru přímo pro Divadlo Na zábradlí. Je to dramatická koláž odehrávající se v padesátých letech minulého století v Československu. Inspiraci našla v osudech několika protikomunistických odbojových skupin, včetně bratří Mašínů. V příběhu jedné vesnice a jedné rodiny klade stále diskutované otázky. Byla studená válka válka? A byl třetí odboj odboj? Odpovědi můžete hledat od 20. května, kdy má inscenace v Divadle Na zábradlí premiéru.

„Česká válka se bude snažit hledat odpovědi na výše vyslovené otázky. Bude se také zabývat naším pohledem a vztahem k hodnotám, za které tehdy lidé ve velkém umírali. Ústředním tématem celé hry je hledání kořenů aktivního odporu proti systému, který nás chce zotročit. Ve hře jsou situace, které se staly. Ve hře jsou osoby, které existovaly. Jde o kombinaci událostí a osob spojených s protikomunistickým odporem,“ říká ke své hře autor Miroslav Bambušek.

Totalitní režim očima současného dramatika

Třetí odboj byl veden proti komunistické totalitě ve vlastní zemi. Odboj je úsilí, které vyvíjí organizovaná skupina lidí proti jiné, rovněž organizované skupině lidí zpravidla reprezentované státní mocí, porušující základní svobody a lidská práva. Taková státní moc je vždy nedemokratická, založená na nemorální ideologii a často na ještě horší praxi. Nelze s ní vést dialog, polemiku, ani ji jakýmkoliv způsobem kritizovat. Všechny projevy nesouhlasu jsou stíhány vysokými tresty odnětí svobody, často i smrtí. Jsou to charakteristické vlastnosti všech totalitních režimů. Autor se chce zabývat příběhy několika odbojových organizací: zlínskou Světlanou, skupinou Černý lev 777 ze Sedlčanska a Milevska, pražskou organizací Pravda vítězí, skautským hnutím, podzemní církví a skupinou bratří Mašínů.

FOTO: Česká válka 2

Herec Jiří Ornest se připravuje na novou inscenaci Česká válka

V režii uměleckého šéfa Davida Czesanyho se v poslední letošní premiéře sezóny Koho nebe přijme? představí Ladislav Hampl, Igor Chmela, Jiří Ornest, Petr Čtvrtníček, Zdena Hadrbolcová, Magdalena Sidonová a další.

Na stránkách Topzine.cz čtěte dále recenzi k představení a rozhovory s režisérem Davidem Czesanym a s herečkou Zdenou Hadrbolcovou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brzy vypukne Česká válka. Československý komunistický odboj v podání Divadla Na zábradlí