Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Brzy přijde o hlas, ale dál bude číst synovi pohádky

Redakce

Redakce

17. 8. 2011

Třiačtyřicetiletý Brit Laurence Brewer před třemi lety onemocněl. Doktoři mu předpověděli, že brzy ztratí schopnost řeči. Brewer se však nehodlá jen tak smířit s tím, že jeho malý syn nikdy neuslyší otcův pravý hlas.

FOTO: Dítě čte s rodiči knížku

Pan Brewer bude moci i nadále číst synovi na dobrou noc, Zdroj: sxc.hu

Otec ročního Stana trpí stejně jako známý fyzik a vědec Stephen Hawking chorobou zvanou amyotrofická laterální skleróza. Jedná se o onemocnění mozku, degeneraci a následnou ztrátu buněk centrální nervové soustavy. Pacient nakonec není schopen ovládat svaly a zůstává paralyzován. Mentální schopnosti však zůstávají zachovány.

Odhodlaný otec si svůj hlas vzít nenechá

Brewer, který pracuje jako výzkumník na univerzitě, nahraje celkem 1600 vět do svého počítače. Speciální program Model Talker tyto věty rozloží na jednotlivé zvuky a poté je poskládá do nových seskupení přesně pod kontrolou pana Brewera. Podobnou technologii hlasového syntezátoru používá také Stephen Hawking.

Do projektu se pustil především kvůli svému synovi. „Při nahrávání mého hlasu je pro mě syn klíčovou motivací. Když přijdu o hlas, může pořád slyšet, jak zní hlas jeho táty,“ sdělil australskému serveru Couriermail. „Budu mu tak moci číst i nadále pohádky na dobrou noc. Váš hlas je přece jen částí vaší identity,“ řekl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brzy přijde o hlas, ale dál bude číst synovi pohádky