Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Brzdový systém: Nepodceňujte pravidelnou kontrolu brzd u svého auta

Brzdy patří mezi nejdůležitější součásti automobilu. Mají zásadní vliv na jeho jízdní vlastnosti i celkovou bezpečnost. Proto se vyplatí dbát na jejich pravidelnou kontrolu.

Jak zjistíte, že brzdy potřebují servis?

Podle určitých znaků zjistíte, že přišel vhodný čas ke kontrole brzdového systému nebo kontaktování autoservisu.

Brzdové destičky, kotouče a čelisti

Postupem času ztrácejí na své účinnosti, a proto by se měly pravidelně kontrolovat. Brzdové desky je vhodné měnit ve chvíli, kdy je zbývající materiál tlustý méně než 2 milimetry. Některé automobily mají zabudovanou elektronickou signalizaci, která vám nutnost výměny destiček připomene prostřednictvím světelné kontrolky. Bubnové čelisti zvládnou tloušťku jednoho milimetru. U kotoučů je situace odlišná a závisí na modelu vozu.

Opotřebované brzdy můžete však poznat i pouhým sluchem nebo citem v rukou či nohách. Pokud jsou destičky ojeté, projevují se větším hlukem, auto lehce táhne ke straně a volant vibruje. Vyšší hlučností se projevují i opotřebované kotouče. Jednotlivé komponenty můžete zakoupit v e-shopu euautodily.cz. Podle těchto ukazatelů ihned zjistíte, že je třeba problémy s brzdovým systémem začít co nejdříve řešit.

Pískání při brzdění

Pokud slyšíte při brzdění nepříjemné zvuky, může se jednat o usazení nečistot na destičce nebo brzdovém kotouči. Pomůže vám opakované intenzivní zabrzdění, které by mělo nečistoty účinně odstranit. Pokud zvuky ani přesto neutichnou, může se jednat o špatný stav brzdových komponentů.

Úbytek brzdové kapaliny

Společně s opotřebováním brzdového systému dochází ke snižování množství brzdové kapaliny. Jakmile se její hladina dostane pod minimum, je potřeba kapalinu dolít. Jestliže kapalina uchází bez ohledu na opotřebení brzdového systému, nechte vůz raději zkontrolovat v servisu.

Základní kontrolu brzd zvládnete i sami

Kontrolu brzd provádějte ideálně při každé výměně pneumatik. Zaměřte se na brzdové kotouče, jejichž plochy by měly být hladké a bez hran. Pokud je hrana ostrá, zbarvená do modra či červena, případně plná prasklin, je důležité brzdové kotouče okamžitě vyměnit. Brzdové destičky by pak neměly být popraskané, spálené ani vydrolené. V opačném případě je vhodné destičky vyměnit společně s kotouči. Další praktické informace ze světa automobilů najdete na webu https://www.auto.cz/technika.

Navštěvujte pravidelně autoservis

Abyste měli jistotu, že je váš vůz v dobrém stavu, nezapomínejte ani na pravidelné prohlídky v autoservisu. Odborníci mohou odhalit nedostatky, kterých si sami nevšimnete. Jedná se například o problémy s brzdovým válcem, protiblokovacím systémem ABS nebo dalšími elektronickými součástmi brzd.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brzdový systém: Nepodceňujte pravidelnou kontrolu brzd u svého auta