Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Bryan Talbot: Kreslíř, který nedá dopustit na Česko a nesnáší superhrdiny

Redakce

Redakce

6. 1. 2011

FOTO: Světoznámý kreslíř Bryan TalbotNestačí mu, že ho celý svět považuje za zakladatele románu v obrazech a každý jeho komiks sklízí obrovský ohlas. Bryan Talbot je prostě nenapravitelný perfekcionista a do každého projektu se vrhá se vším, co může svým fanouškům nabídnout. Jen těžko lze odhadnout, jak bude příští komiks vypadat, protože hrdina moderní undergroundové tvorby se neopakuje. Jediné, čím Talbot údajně pohrdá, jsou knihy o superhrdinech, které jsou jeho slov „nemastné, neslané“.

FOTO: Světoznámý kreslíř Bryan Talbot

Bryan Talbot na Comic Show v Birminghamu, Zdroj: www.downthetubescomics.blogspot.com

Bryan Talbot, narozený 24. února 1962, svou kreslířskou kariéru začal podobně jako většina tvůrců komiksu, přispíváním do školního časopisu. Od svých konkurentů se nelišil ani v tom, že jeden řádek na poslední straně mu rozhodně nestačil a brzy se objevil jako samostatný tvůrce. Zázemí Talbotovi poskytlo nakladatelství Alchemy Press, kde během pěti let vydával svůj první samostatný komiks Brainstorm (1982, Alchemy Press). První velký úspěch na sebe  nenechal dlouho čekat, roku 1978 světem otřáslo Talbotovo Dobrodružství Luthera Arkwrighta (1978-1989, Comics Centrum 2005). V něm kreslíř vzdává hold francouzským komiksovým inovátorům a využívá nezvyklé perspektivy či organizace rámečků. Ucelenou formu tato kniha dostala až v roce 2005, a to dokonce v České republice. Díky tomu si naši zemi Talbot oblíbil natolik, že k nám umístil premiéru svého dalšího trháku, komiksu Grandville (2009, Comics Centrum 2009).

Po globální válce přichází na řadu i sociální tématika

Doslova diametrálně odlišným se jeví jeho další velké dílo – poněkud drsnější pohádka pro dospělé se sociální tematikou, Pohádka o zlobivé kryse (1995, Comics Centrum 2008). Talbot opouští drama a válečné konflikty, svou pozornost obrací k aktuálním tématům, v první řadě ke zneužívání dětí. Kreslíř a scénárista v jedné osobě opět dokazuje, že dokáže jakoukoli látku zpracovat s maximální preciznosti a citlivostí. Díky působivému příběhu se Pohádka o zlobivé kryse stala v mnoha státech povinnou „četbou“ a na polici svého tvůrce přinesla pěknou řádku ocenění (Eisner Award, Internet Comic award nebo dvě Comic Art Award).

Ani v prodlevách mezi svými komiksy Bryan Talbot nezahálí, během posledních 15 let se podílel na titulech jako Hellblazer, kde spolupracoval s Jamiem Delanem, nakreslil také jeden díl Masky a svůj otisk zanechal i ve formě dvou částí světoznámého BatmanaLegends of the Dark Knight, které mu vysloužily další dvě nominace na Eisner Award. Talbotovy ilustrace můžete potkat i tam, kde byste je nečekali, pomocnou ruku nabídl u projektů Stardust či Transmetropolitan.

Mystifikace Petra Sadeckého

S Talbotovým jménem je spojen i projekt, který se doslova prohnal prostředím komiksu a ovlivnil velký počet tvůrců. Jedná se o Octobrianu, údajnou hrdinku ruských vlasteneckých komiksů, kterou prý vytvořila skupina PPP aneb skupina Progresivní politická pornografie. O tuto vnadnou krásku s blonďatým ohonem a rudou hvězdou na čele se však stále pře umělec Bohumil Konečný alias Bimba a Petr Sadecký, který Octobrianu údajně pouze ukradl. I tak se ale zvedla obrovská vlna nadšení a zájmu, ke které se přidal i Bryan Talbot, jenž zcela uvěřil v existenci Octobriany a ruského undergroundu jako takového.

V roce 2007 vyšla kniha The Art of Bryan Talbot (2007, NBM), ve které je shrnuto to nejzajímavější z Talbotovy ilustrační tvorby především pro časopisy a knihy. Jedním z jeho novějších děl je komiks Alice in Sunderland (2007, Dark Horse) , u kterého (stejně jako například u komiksu Grandville) se premiéra konala i v Česku. Právě Grandville na komiksovou scénu přinesl čerstvý vítr. I přesto, že se Talbot vrací k tradicím (hlavní hrdinové jsou personalizovaná zvířata), daří se mu současně i dokonale přiblížit čtenáři tolik sugestivní atmosféru temného příběhu.

Styl kresby si vybírá sám příběh

Bryan Talbot patří k autorům, kteří si zakládají na detailní a perfektně technicky vyvedené kresbě. Kromě toho, že používá téměř filmové „záběry“ akce, která doslova bere dech, dokázal, že je v jeho moci postihnout i druhou stránku věci, psychiku. Právě to je jeho velkou zvláštností, která se projevuje hlavně v komiksu Pohádka o zlobivé kryse. V kresbách Bryana Talbota se odráží nálada, napětí i akce. Díky tomu, že Talbot je nejen kreslířem, ale i kvalitním scénáristou, jeho hry s rozmístěním rámečků nebo netradiční pohled na hrdiny dodává jeho výtvorům tolik ojedinělý punc. Sám uznává, že nemá pouze jeden styl kresby, způsob jeho tvorby si určuje sám příběh.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bryan Talbot: Kreslíř, který nedá dopustit na Česko a nesnáší superhrdiny