Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Brno ukázalo, že má talent. Při koncertu Blind Guardian představovalo pěvecký sbor kapely

Redakce

Redakce

18. 10. 2010

V neděli 17. října ožily v Brně příběhy slavného J.R.R.Tolkiena, když je ve zhudebněné verzi přednesli publiku power speed metalisté Blind Guardian. Jakou má v naší domovské koltině podporu fantasy metal?

Power speed metal Blind Guardian v roce 2010, Zdroj: archiv

Po osmé večerní hodině byl už brněnský klub Fléda slušně zaplněný. Proudy fanoušků všech věkových skupin, hrdě oděných v uniformách armády Blind Guardian, se prolínaly klubem, probíhaje mety záchod, pípa, prodej merchandise, sál. Švédští předskokani Steelwing, kteří měli za úkol rozehřát publikum svým heavy metalem s klasickým ječákem, skončili tou dobou poslední skladbu.

Tabule je prostřena

Dvacet minut nutných k přípravě nijak okázalé scény uplynulo a sál Flédy se doslova napresoval jako konzerva sardinek. Tělo natlačené z každé strany na jiné dávalo tak akorát prostor pro zvednutí rukou s paroháčem ve chvíli, kdy zhasla světla a vzduchový recyklát rozechvěly zvuky majestátního orchestru úvodní skladby Sacred Worlds z nové desky At The Edge Of Time. Tento devítiminutový opus se ukázal být skvělou volbou pro začátek. Německý melodický rychlík se předvedl v plné síle a nové vrásky či lehce prořídlé vlasy se ukázaly být známkou zrání nikoli chátrání.

Následovala rubačka Welcome To Dying, v závěsu s monumentální Nightfall. Jeden hit stíhal druhý a legendy ožily v dokonale odvedené práci, na které byla znát suverénní profesionalita každým coulem. Hansi předvedl mezi skladbami uvolněnou komunikaci s obecenstvem, které odpovídalo jako jeden muž.

Z publika hřměl pěvecký sbor

Publikum celkově bylo kapitolou samo o sobě. Tak mocná podpora a oddanost svým hudebním hrdinům se jen tak nevidí. Jinak relativně složitě konstruované skladby s klenutými sbory, například Imaginations From The Other Side nebo Time Stands Still, odzpívalo publikum téměř samo. Vždy, když bylo potřeba sborový podklad pro Hansiho bezchybný zpěv, lidé si tuto milou povinnost vzali na starost. U skladby Valhalla bylo burácení sboru dokonce tak vytrvalé, že po skončení skladby se začalo znovu až ve chvíli, kdy pobavená kapela utišila burácející dav.

Čas utíkal bleskovým tempem a skladby citlivě zvoleného setlistu hltalo publikum s neutuchajícím hladem. Zazněla neplánovaná Lord Of The Rings a po hodině a půl fantasy čarodějové odešli se slovy díků na rtech, ačkoliv bylo snad všem lidem v sále jasné, že se za pár minut vrátí.

Stalo se podle očekávání a další půl hodina patřila několika přídavkům včetně naprostých nutností The Bard’s Song a Mirror Mirror. Mocné sbory odříkávající text ani netřeba zmiňovat. Blind Guardian působili pohodově a uvolněným dojmem, předvedli naprosto excelentní výkon a přesvědčili se o fanatické oddanosti českých fanoušků. Při loučení padl ze strany kapely slib, že se k nám brzy vrátí a budou se těšit, až svou armádu elfů, skřítků a především poloobrů uvidí znovu. Nepochybuji, že dorazí ve stejném, ne-li větším počtu…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brno ukázalo, že má talent. Při koncertu Blind Guardian představovalo pěvecký sbor kapely