Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Brno probudilo pražské muzikálové nadšence

Soubor Městského divadla Brno přijel do Prahy, aby ukázal, jak vypadá skutečný muzikál. Probuzení jara doslova probudilo Novou scénu Národního divadla a přítomné diváky.

Ústřední dvojice Svetlana Slováková a Jiří Mach Zdroj:mdb.cz

Odvážné dílo Probuzení jara, které ukazuje všemožné úhly lásky, hostila pražská scéna po dva dny, a to 24. a 25. srpna 2010. Původně americký muzikál přeložil do češtiny Jiří Josek. Zcela otevřeně mluví o prvním sexu, zamilování, sexuální orientaci, ale také o problémech, které přináší neutuchající až fanatická touha po sbližování otce s dcerou. Své místo si nachází i další problém mladých lidí – škola. Morice vyhodí ze školy, co má dělat? Život se mu zhroutil, stejně tak jako dívce týrané vlastním otcem. Jak tohle může dopadnout?

Komedie vyústí v tragédii

První polovina je velice komická, vzájemné přibližování především ústřední dvojice, poznávání vlastního těla, včetně smělého sebeuspokojení Jendy přímo na jevišti vžene divákům slzy do očí. Smíchy. Slzy však přijdou i na konci představení. Ale budou to kapičky, které způsobil tragický zvrat, osudný konec mladé lásky, mladých životů. Tato tragédie dokáže vzít za srdce lidi každého věku, i když ukazuje první lásky.

Jiří Mach ztvárňuje hlavní postavu Melchiora Zdroj: mdb.cz

V čem by se měla pražské scéna od té brněnské učit? Především v obsazení. Nebylo herce a zpěváka, který by nedokázal bravurně zvládnout všechny disciplíny, které by měl správný muzikál mít. Tedy žádné činoherní (ani falešné) zpívání v divadelně-hudebním žánru, nýbrž čisté výkony, procítěně podané. Jak je vidět, hra nemusí mít mediálně známé tváře, aby se dala označit za kvalitní. Jedinou představitelkou, kterou můžeme velmi dobře znát z televizních obrazovek, byla Hana Holišová. Znát ji můžete z primáckého seriálu Velmi křehké vztahy. V Probuzení jara se jak jinak než výborně představila v roli Elsy. Hlavní role se ujala Svetlana Slováková coby Wendla, po jejímž boku se objevil Jiří Mach jako Melchior. Nejkomičtější výkon předvedl Vojtěch Blahuta v roli studenta Morice.

Chaos v postavách

I když je dílo vskutku povedené, vytkla bych přítomnost mikrofonů na jevišti. Aktérům by stačily jen porty, pak by se představení více podobalo skutečnosti, nevypadalo by jako koncertní provedení. Stejně tak nebylo moc působivé, když Zdeněk Junák a Jana Musilová představovali rodiče hned několika postavám a k tomu hráli i profesory. Pro nepozorného diváka pak stačí chvilka zamyšlení, aby měl v několika postavách, ztvárněných stejnými protagonisty, chaos.

I přes tato drobná škobrtnutí se přítomným zcela jistě dílo režírované Stanislavem Mošou vryje do paměti. Díky mnoha emocím, které herci divákům předávají, a také pro krásné písně, si zážitek ponesou na celý život. Těšme se tedy na další návštěvu brněnských představení.

Probuzení jara

Městské divadlo Brno

Režie: Stanislav Moša

Hrají: Jiří Mach,  Vojtěch Blahuta, Lukáš Vlček, Svetlana Slováková, Jana Musilová, Kateřina Krejčová, Hana Holišová, Zdeněk Junák a další

Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brno probudilo pražské muzikálové nadšence