Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Brno pohltí dekadence v rámci festivalu Moravský podzim

Redakce

Redakce

5. 10. 2010

FOTO: Joel-Peter Witkin, Face of a WomanOd 30. září prostoupí Brno pocity zmaru, úzkosti a morbidnosti, znechucení nad stereotypem, ale také snahy o hledání nových světů a přístupů a nalézání dosud nepoznaných souvislostí a hodnot. Tyto tendence proniknou do hudby, fotografie, filmu i divadla.

FOTO: Joel-Peter Witkin, Face of a Woman

Dekadentní fotografie J.-P. Witkina, jehož výstava je k vidění v Domě umění, Zdroj: archív Catherine Edelman Gallery

Divadlo a hudbu si vezme na starost Mezinárodní hudební festival Brno Moravský podzim, jehož 45. ročník proběhne ve dnech od 1. do 14. října, tentokrát s podtitulem de_kadence. Představí publiku hudbu George Gershwina, Gustava Mahlera, Vítězslava Nováka, Brahmse, Skrjabina, Smetany či členů Pařížské šestky, a to v podání českých i světových sólistů, komorních orchestrů, pěveckých sborů či filharmonií.

Snahu o překonání běžných konvencí vnese festival i do roviny divadelní, a to jak ve formě kabaretu, tak i monumentálního celovečerního oratoria. Inscenaci Kabaret Ivan Blatný s hudbou a libretem Miloše Štědroně a v režii Jana Nebeského představí HaDivadlo ve čtvrtek 7. října. O týden později se pak v hale Rondo může Brno těšit na velkolepou skladbu švýcarského skladatele Arthura Honeggera Jana z Arku na hranici, jejíž režie se ujal ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

FOTO: Moravský podzim 2009

Závěrečný koncert loňského ročníku festivalu Moravský podzim, Zdroj: archív Mezinárodního hudebního festivalu Brno Moravský podzim

Jana z Arku na hranici je považována za jednu z Honeggerových nejvýznamnějších prací. Příběhu mladé pasačky Jany, která změní francouzské dějiny, dodal Honegger hloubku a spád prolínáním časových rovin a nekonvenčním spojením slohových prvků, díky čemuž se dílo pohybuje mezi hranicemi několika různých žánrů: oratoria, opery a středověkého duchovního dramatu. Ve hře se tak střídají mluvené role (Ladislav Lakomý a Svetlana Slováková) a zpívané party (Jana Doležílková, Jozef Kundlák a další).

Monumentálnost zaručuje také početné zastoupení hudebníků z Janáčkovy filharmonie Ostrava, Pražského filharmonického sboru a Kantilény, sboru dětí a mládeže při Filharmonii Brno, a to pod taktovkou sbormistra Jakuba Kleckera.

Projekt Decadence NOW!

Boření tabu a překračování hranic se věnuje také rozsáhlý mezinárodní projekt nazvaný Decadence NOW! Za hranicí krajnosti, na kterém spolupracují desítky prestižních muzeí a galerií z Evropy, Severní Ameriky i Asie. V České republice se uskuteční ve třech různých městech a jejich institucích. V Brně se zapojí především kino Art a Dům umění města Brna. V Praze se na dekadenci zaměří Galerie Rudolfinum, Uměleckoprůmyslové muzeum a Centrum současného umění DOX, v Plzni pak Západočeská galerie.

FOTO: Nosferatu, fantom noci

Filmová přehlídka v kině Art Zdroj: Brněnské kulturní centrum

Dům umění představí poprvé v České republice tvorbu amerického fotografa Joel-Petera Witkina, který se zaměřuje na instalované černobílé fotografie, především na zátiší a portrét. Výstava je k vidění až do 28. listopadu a jelikož navázal Dům umění v souvislosti s tématem dekadence spolupráci s festivalem Moravský podzim, vstupenka z jakéhokoli koncertu je zároveň i vstupenkou na výstavu.

Pronikání dekadentních prvků do filmu pak postihne jako doplňkový program projektu Decadence NOW! kino Art, které v průběhu měsíců říjen a listopad uvede blok celkem dvanácti titulů reflektujících dekadenci. První blok s filmy jako Nosferatu, fantom noci či Krtek probíhá od 30. září do 3. října, druhý blok naváže v termínu od 10. do 13. listopadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brno pohltí dekadence v rámci festivalu Moravský podzim