Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Brno evropskou divadelní metropolí. Ohlédnutí za festivalem Divadelní svět Brno 2010

Redakce

Redakce

18. 9. 2010

FOTO: Divadlo MaladypeMůže se větší vesnice, jak je někdy Brnu přezdíváno, řadit k takovým velikánům evropského divadelního světa, jako je Edinburg, Londýn, Moskva, Salzburg, Vídeň či Paříž? Ředitelé brněnských divadel spolu se zástupci města bezostyšně říkají: ANO!

FOTO: Noc kejklířů 2010

Divadelníci obsadili celé Brno Foto: Martina Jirešová

Důkazem, že nejde o plané řeči, je nový Mezinárodní festival Divadelní svět Brno. Na jeho realizaci se podílely všechny městské divadelní instituce (Národní divadlo, Městské divadlo, Centrum experimentálního divadla, Divadlo Radost) spolu s Janáčkovou akademií múzických umění v Brně.

Proč právě divadelní a proč právě v Brně?

Brno je jedním z mála měst, ve kterém se vyskytují téměř všechny typy divadelních prostorů: velké operní domy, jeviště upravená pro muzikál, činohru i balet, moderně upravená budova pro loutkové divadlo, ale také sklepní jeviště či alternativní a klubové scény. Mnohé z nich jsou zcela nové, jiné po výrazné rekonstrukci. Vedle kamenných divadel však Brno nabízí i nepřeberné množství primárně nedivadelních prostor, které lze snadno a nevšedně využít pro divadelní produkce a experimenty.

Mnohem důležitější než divadelní budovy a prostory jsou však lidé, kteří divadlo milují a žijí pro něj. Existence velkého počtu divadelních institucí a nejrůznějších souborů je totiž důkazem nejenom toho, že v Brně žije, pracuje a tvoří značné množství profesionálních divadelníků, ale také toho, že je zde i široké obecenstvo, pro něž mohou tvořit.

Brno má úžasný divadelní potenciál a byla by škoda, ba přímo ostuda jej nevyužít. Slovy Stanislava Moši, ředitele Městského divadla: „Brno si festival zaslouží a světové divadlo si zaslouží své Brno!“

Divadelní svět Brno 2010

Hlavní myšlenkou festivalu je spolupráce, porozumění a především představení širokého spektra divadelních forem a aktivit českých a mezinárodních divadelníků. Obrovské množství spolků s rozličným divadelním zaměřením i pojetím a jejich rozmístění do různých budov a koutů města nabídlo Brňanům opravdu bohatý program, ve kterém si každý našel to své. Pojícím prvkem každého ročníku je divadelní osobnost světového významu, které je festival věnován. Prvním patronem se stal Václav Havel, jehož citát ze hry Audience: „To jsou paradoxy, co?“ se stal mottem festivalu.

Letošní ročník byl rozdělen do čtyř hlavních linií: pouliční program, mezinárodní program, program brněnských divadel a linie Václav Havel. Každou linii tvořily desítky divadelních představení a performance, filmová promítání, výstavy či koncerty.

FOTO: Kráčející výlohy Brno 2010

Minicity site specific Kráčející výlohy Foto: Michal Růžička (BKC)

Pouliční program nabídl pozoruhodnou podívanou ve formě výtvarných a tanečních happeningů, mezižánrových projektů brněnských nezávislých divadel (BURANTEATR, Divadlo Líšeň, Divo 4, Divadlo Facka aj.), koncertů (Traband, Kumbalu, Marta Kubišová aj.), site specific akcí, ale také pohádkových představení, slam poetry či Kabaretu facebookové komiksové hvězdy Fagi. Paradivadelní pouliční akce vás mohly překvapit při cestě z práce nebo ze školy, kdy svět divadla prostoupil do všedního dne města.

Mezinárodní program byl sestaven z dvaceti čtyř představení devatenácti souborů z jedenácti zemí světa (Rusko, Polsko, Maďarsko, Itálie, Německo, Francie, Jižní Korea, Slovensko, Slovinsko, Chile, USA). Diváci se tak mohli seznámit s různorodým pojetím jednotlivých divadelních žánrů. K vidění byla činohra, muzikál, divadlo loutkové, pohybové, materiálové, klasické i moderní. Zahraničním divadelníkům zdařile sekundovala představení brněnských kamenných divadel, vybraná z jejich klasického repertoáru.

FOTO: Kabinet Havel Brno 2010

Václav Havel v diskuzním pořadu Kabinet Havel - budoucnost Evropy Foto: Eva Hrubá

Hlavní linií však byla jednoznačně osobnost Václava Havla, jeho život, tvorba, individualita. Festival byl unikátní především tím, že umožnil divákům zhlédnout kompletní dílo Václava Havla od jeho dramatických prvotin až po poslední hru Odcházení. Festival se však nezaměřil jen na divadelní rozměr, zařazeny byly i filmy s havlovskou tematikou, dokumenty o něm, ale také filmy, které Václav Havel nejvíce obdivuje.

Zdá se vám to poněkud přehnané? Ale je tomu opravdu tak, dramatická rada festivalu doslova narvala přes 170 představení a akcí do devíti dnů a jednoho jediného města. Zájemci měli sice obrovský výběr, zároveň však bylo téměř nemožné zhlédnout vše, co by si člověk přál. Takže rada pro příští ročník zní: vezměte si dovolenou, odsuňte termíny zkoušek a jiné neodkladné povinnosti a v termínu 10. – 18. června 2011 si nenechejte ujít Mezinárodní festival Divadelní svět Brno!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brno evropskou divadelní metropolí. Ohlédnutí za festivalem Divadelní svět Brno 2010