Britský chlapec, který se léčil v českém protonovém centru, se vrátí do školy

Šestiletý britský chlapec Ashya King, který se předloni v Česku podrobil protonové léčbě mozkového nádoru, se opět naplno vrátí do školy. S odvoláním na hochova otce Bretta to dnes uvedl britský list The Guardian.

Ashya King protonove centrum Praha
Ashya King při návštěvě Prahy, Zdroj: Protonové centrum

Kingův případ vyvolal v roce 2014 velkou mediální pozornost. Britští lékaři zjistili, že Ashya trpí nádorovým onemocněním mozku a několikrát ho operovali. Poté ale údajně jeho rodičům sdělili, že pro něj již více udělat nemohou. Kingovi následně bez vědomí lékařů odvezli chlapce do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčení v protonovém centru v Praze.

V Británii na ně byl ale vydán zatykač kvůli zanedbání péče, a několik dní proto strávili ve španělské vazbě. Nakonec jim soud léčení syna v zahraničí povolil a Ashya se podrobil zjevně úspěšné léčbě v Česku. Britská zdravotní pojišťovna zákrok zpětně proplatila.

Ashya podle svého otce stále bojuje s některými následky nemoci, už brzy se ale prý plně zapojí do školní docházky. „Pár problémů tu stále je – nemá sílu v nohou a mluví ještě trochu nepřirozeně, ale je to bojovník. Nevzdává to a je připraven zkusit cokoliv,“ uvedl Brett King, který podle svých slov očekává, že se jeho syn plně zotaví a bude normálním „chlapcem jako byl dřív“.

Ashya King protonove centrum Praha 2
Rodina Ashyi Kinga, Zdroj: Protonové centrum

Ashya se svou rodinou loni na podzim Prahu opět navštívil. Na rozdíl od někdejšího léčebného pobytu ho tehdy v Česku očekával hlavně zábavný program.

Podle listu The Guardian se letos v Británii otevře několik nových zdravotnických center, která budou nabízet protonovou terapii.

Autor ČTK

Britský chlapec, který se léčil v českém protonovém centru, se vrátí do školy
5 (100%) 1 hlas[ů]


1 Komentář Britský chlapec, který se léčil v českém protonovém centru, se vrátí do školy

  1. Je to fajn,jen kdyby se naše děti nemuseli sbírat víčka a dělat sbírky.barborka

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*