Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Britské královně se líbí Králova řeč, film s nejvíce nominacemi na Oscara

Redakce

Redakce

8. 2. 2011

Její veličenstvo Alžběta II. se nedávno dočkala soukromé projekce filmu Králova řeč. Ten vypráví skutečný příběh o dlouholetém boji krále Jiřího VI. s koktáním. Co se jí na snímku líbí? A jak na její prohlášení reagoval scenárista filmu?

Veřejné projevy dělají králi trochu problémy, Zdroj: distributor filmu

Podle proslulého deníku The Sun si královna projekci ve venkovském sídle královské rodiny v Sadringhamu opravdu vychutnala. Mimo to, že ji film dojal, ji prý i zjevně pobavil některými odlehčenějšími chvilkami. Zdroj dále uvádí, že obzvláště působivý pro ni byl výkon Colina Firtha v roli jejího otce – krále Jiřího VI.

Král je ve filmu, navzdory problémům s koktáním, nucen mluvit na veřejnosti. Změna přichází ve chvíli, kdy začne navštěvovat vyhlášeného, avšak trochu výstředního australského logopeda Lionela Loguea (Geoffrey Rush). Díky jeho neobvyklým cvičebním metodám se vše zdá pozvolna obracet k lepšímu, králova největší zkouška nastává ale teprve s nadcházejícím obdobím druhé světové války. Britské impérium totiž potřebuje hlas silného vůdce – někoho, kdo mu v těžkých časech dodá kuráž…

Na prohlášení Jejího veličenstva zareagoval i scenárista snímku David Seidler: „Vědět, že královna zhlédla film a byla jím dojata, se mnou nejdříve hnulo, a později mě položilo úplně. Tehdy před třiceti lety, když mě královna matka (Alžběta I., manželka krále Jiřího VI. – pozn. red) požádala, abych králův příběh nevyprávěl za jejího života, jelikož vzpomínky pro ni byly stále ještě bolestivé, uvědomil jsem si hloubku všech těch emocí, které příběh obsahuje. A nyní byl film napsán a natočen – s velkou láskou, obdivem a úctou k otci Jejího veličenstva. To, že na něj královna reagovala příznivě, je pro mě neskutečně uspokojující.“ (Zdroj prohlášení: Weinstein Company)

Tak snad aby podobně uspokojující byl pro Královu řeč i oscarový večer. Koneckonců s dvanácti nominacemi má na to tento snímek předpoklady víc než slušné.

Králova řeč (King’s Speech, The)

Drama/Historický
Velká Británie 2010

Režie: Tom Hooper
Hrají:
Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Derek Jacobi, Michael Gambon

Česká premiéra: Duben 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Britské královně se líbí Králova řeč, film s nejvíce nominacemi na Oscara