Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Britská armáda bude léčit vojáky hudbou. Pomůže jim tak překonat trauma

Hana Voltrová

Hana Voltrová

12. 6. 2013

Léčivé účinky hudby na psychiku člověka jsou již všeobecně známy a o tom, že je hudba lék, zpívala jedna chlapecká skupina před více než deseti lety. Nyní těchto účinků začne využívat britská armáda.

FOTO: Trumpeta

Vojáci budou v rámci terapie hrát v kapele, Zdroj: sxc.hu

Hudba bude nyní nově předepisována jako součást terapie pro vojáky vracející se z misí v Afghánistánu nebo v Iráku. Na mnohých z nich válka, psychické a fyzické napětí a tamní nebezpečné podmínky zanechaly následky. Ty jsou například v podobě nejen fyzického zranění, ale především posttraumatického šoku či jiných, běžný a kvalitní život znesnadňujících okolností.

Možnost léčby hudbou bude projednávána na nejvyšších místech britské armády. Koncem měsíce se uskuteční konference, kde se bude řešit možnost zapojení těchto vojáků do armádních kapel a hudebních sborů. Tohoto setkání se zúčastní nejen zástupci armády, ale také lékaři a psychologové.

Z vojáků muzikanty

Ředitel zmíněné konference, Ian Ritchie, uvedl, že zapojení armádních hudebních kapel do procesu rekonvalescence indisponovaných vojáků hraje již tradičně důležitou roli. V případě aktivního zapojení postižených vede dle něj hudba i k navýšení morálky. Následné vystupování při slavnostních příležitostech má za následek pocit slávy a radosti a dohromady to má všechno léčebný účinek.

K celému projektu se vyjádřil podplukovník Bob Meldrum, jinak také v armádě nejdéle sloužící hudebník: „Hrajeme pro zraněné vojáky již nějakou dobu a určitě to má nějaký léčebný přínos. Stimuluje to jejich smysly, poskytne jim to relaxaci a rozptýlení. Jsem velmi rád, že se o tuto proceduru zajímají již i lékaři, což celé věci velmi prospěje.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Britská armáda bude léčit vojáky hudbou. Pomůže jim tak překonat trauma