×
TOPZINE.cz

Británie dnes slaví Bonfire night

 

Ohňostroje - atrakce Bonfire nightVelká Británie se otřásá v základech, když pátého listopadu protrhne ticho zvuk odpalovaných ohňostrojů, petard a v neposlední řadě žár plápolajících ohňů. Je to noc plná oslav, které se drží v tradici již přes čtyři sta let. A za vším stojí stará událost, nesoucí název „spiknutí střelného prachu“.

Guy Flawkes u Windsorského zámku
Guy Flawkes u Windsorského zámku, zdroj: wikipedia.org

A co se to vlastně slaví?
Před čtyři sta lety, po smrti královny Alžběty I. přichází na trůn král Jakub I. a slibuje náboženskou svobodu, dosud utlačovaným katolíkům. Slib ale nedodrží, a tak se katolík Guy Flawkes rozhodne, společně s dvanácti dalšími, že se tomu musí udělat přítrž. Král musí zemřít.

Atentát je naplánován právě na pátého listopadu, v době zasedání poslanců. Guy nastraží ve sklepení střelný prach, který už nestihne odpálit. Jednomu z jeho kumpánů dojde, že tímto činem bude zabita spousta nevinných lidí a vše vyzradí. Guy je chycen, zavřen v londýnském Toweru a mučen až do své smrti, která přijde záhy.

Král se rozhodne oslavit nepovedený útok na jeho osobu a večer zahájí oslavy s velkými plápolajícími ohni. Lidé se radují a z oslav se stává tradice, která přetrvává dodnes.

Dnešní slavnosti
Zapalování velkých ohňů, bouchání petard a záře ohňostrojů, není jedinou atrakcí noci. Jsou vyráběni látkoví panáci se jménem Guy, kteří jsou tradičně páleni a děti zpívají píseň Remember, remember, the fifth of November, o nepovedeném útoku. Tradičně se jedí takzvané Jacket potatoes, brambory, pečené v alobalu na ohni.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..