Menu
TOPZINE.cz
Krása

Břišní tance: Oblečení je pestré. Od korálků po roušku na rty

Tajemné, dávné, letící z dalekých orientálních zemí až k nám, do  Evropy. Umění těla staré tisíce a tisíce let, jež zřejmě vždy fascinovala muže i ženy západního světa. Muže lákala klenutá ženská těla vlnící se v rytmu orientálních rytmů, ženy zase touha mužů sledujících tyto tajemné ženy.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Ačkoli se říká, že břišní tanec k nám přišel ze Středního Východu, není to tak úplně pravda. Ano, tanec jako takový přicházel z této části světa, ale znám byl již našim antickým předkům, a to jako tzv. tanec porodní. Pohyb pánví, dnes tolik typický pro ony břišní tance, byl vhodnou a žádanou přípravou k porodu. Proč se tedy neuchytil název porodní tance? Zřejmě takový popis dostatečně nevystihoval pointu a vznešenost celého procesu. Tanec se proto stal známý jako břišní – a to poté, co Francouze uchvátil pohled na ladné pohyby přítomných tanečnic.

Obecně o tanci břišním

V orientálním tanci je důležité plynulé střídání naučených pozic. Tanec se tedy de facto skládá ze série jednotlivých pohybů, které po sobě jdoucí tvoří na pohled plynulý, příjemný a svůdný taneček. Aby mohla vzniknout ona série pohybů, z nichž se pak skládá celý tanec, musí samozřejmě vzniknout jednotlivé střípky. Každý specifický pohyb se tedy učí zvlášť – ruce, boky a další části těla. Čím se pohyby stávají plynulejšími, tím více jste pak schopni vkládat do každého jednoho zavlnění smutek, radost, chtíč a další pocity.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Základními prvky břišního tance jsou kromě jiných také kroužení boky, pánví, zápěstími, hlavou, osmičky pánví, jednoduché úkroky a krokové variace.  A také spousta dalších.

Orientální či břišní tanec je určen pro všechny ženy (a dokonce i muže) bez věkových rozdílů, bez rozdílů váhy, fyzické zdatnosti nebo pohybového nadání.

Zdravotní výhody břišního tance

Dá se říct, že každý pohyb je svým způsobem prospěšný pro náš organismus a tanec obzvlášť už proto, že nemusí být jen záležitostí fyzickou, ale i balzámem na duši. Břišní tanec například výrazným způsobem zlepšuje koordinaci celého těla i prokrvení, pomáhá zdokonalovat držení těla, celkově formuje postavu a dokonce působí blahodárně na menstruační bolesti. A nelze opomenout také jeho důsledky duševní – dokáže zvednout sebevědomí a podpořit dobrou náladu.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Jistě není nikdo natolik společensky negramotný, aby nevěděl, v čem se taková břišní tanečnice pohybuje. Čili shrneme si to od hlavy – přes rty roušku, náhrdelník se zvonivými penízky, pěkné slušivé bolerko či podprsenka rovněž s penízky, dále dlouhá sukně z jemného materiálu nebo stejně takové kalhoty. Přes boky většinou dámy uvazují ještě šátek, a to také s drobnými stříbrnými penízky, které zde vlastně slouží jako hudební nástroj těla.

Už víte, co si obléknete?

Neméně důležitým kouskem oblečení je také vhodná obuv. A co že je ta vhodná obuv? Většinou plátěné (není podmínkou) barevné cvičky. Pokud se vám nechce shánět pracně každý kousek oděvu zvlášť, je možno zakoupit také kostým již navržený a sladěný. Pro fajnšmekry jsou na internetu k dostání také tzv. Isis křídla, tedy křídla, jež se upevňují na ruce a dávají tak tanečnicím vzhled oné egyptské bohyně.

Téměř neodmyslitelně k výzdobě těla tanečnice patří také šperky – náramky, náhrdelníky korálky, penízky atp. Korálky lze volně kombinovat do korálkových setů a také s ostatními šperky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Břišní tance: Oblečení je pestré. Od korálků po roušku na rty