Menu
TOPZINE.cz
Brigády pro studenty

Brigády v zahraničí: Někdy i kvůli nulové dani musíte podat přiznání

Kufr s peněziSbírali jste pár měsíců borůvky v zahraničí nebo jste jinak pracovali přes léto v cizině? Jestli jste v tomto roce měli také jiný příjem, budete muset podat daňové přiznání v ČR. Dani se ale nejspíš kvůli roční slevě na poplatníka vyhnete.

Kufr s penězi

Ze které země si přivezete kufr naditý penězi?, zdroj: sxc.hu

Pokud váš jediný příjem za tento rok plyne z práce v zahraničí ze závislé činnosti, povinnost podat daňové přiznání se vás s velkou pravděpodobností týkat nebude.

Záleží na tom, zda se zemí, ve které jste pracovali, má Česká republika uzavřenu mezinárodní smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Seznam těchto smluv můžete najít na stránkách Ministerstva financí. Pokud je tato smlouva uzavřena, váš výdělek z letní brigády je vyjmut ze zdanění a nevznikne vám povinnost zaplatit daň. A to i v případě, že máte nějaké další příjmy z jiných činností.

Kdy musíte podat daňové přiznání?

Máte-li více příjmů, daňové přiznání podat musíte, i když vám bude vypočtena nulová daň z příjmů ze zahraničí, nebo dokonce celková daň bude rovná nule.

Nulová daň vám může být vypočtena, pokud například pracujete v České republice a vaše výsledná daň nepřevyšuje roční slevu na poplatníka, která činí 23 640 korun. Studenti mohou navíc využít ještě slevu na studenta. Ta je za každý měsíc, kdy si vyděláváte, stanovena na 335 korun. Pokud jste k české brigádě přidali ještě letní práci v zahraničí, ze které vám nevznikne daňová povinnost, podáte daňové přiznání k nulové dani.

Když se zapomenete přiznat ke své nulové dani a na finanční úřad nedoručíte za tento rok přiznání v zákonné lhůtě do 2. dubna 2012, při opožděném daňovém přiznání o více než pět pracovních dnů vám bude uložena pokuta ve výši pěti set korun.

Metodu pro zamezení dvojího zdanění u zahraničních příjmů určí mezinárodní smlouva. Buď půjde o metodu zápočtu, nebo metodu vynětí. Ovšem u závislé činnosti máte prakticky na výběr a v současném daňovém systému vyjde výhodněji vždy metoda vynětí.

Kocourkov s dvojnásobnou daní

Situace se komplikuje, když smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a jinou zemi chybí. Daň od vás totiž podle zákona mohou vymáhat hned dvakrát. Posvítí si na vás jak úředníci z finančního úřadu v exotické zemi, tak čeští výběrčí daní. V méně rozvinutých zemích ale může mezinárodní spolupráce finančních úřadů skřípat a jedinci, kteří rádi riskují, mohou vyváznout i bez placení daní.

Naštěstí smlouvy o zamezení dvojího zdanění nemáme většinou se zeměmi, kam se na studentské brigády často nejezdí.

Ruce plné peněz

S výdělkem ze zahraniční brigády zamíchají i kurzové rozdíly mezi českou a cizí měnou, zdroj: sxc.hu

S daňovým přiznáním si nemusí lámat hlavu ti, kteří pracovali jako au-pair, protože podle zákona o dani z příjmu výpomoc s domácími pracemi v zahraničí za stravu a ubytování dani nepodléhá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brigády v zahraničí: Někdy i kvůli nulové dani musíte podat přiznání