Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Březnové výstavy v Praze nutí k zamyšlení: Co je a co není umění?

Petr Pečenka

Petr Pečenka

1. 3. 2012

Ačkoli v březnu nezačíná v Praze tolik výstav jako na začátku roku, případný exkurz půjde o to více do hloubky. Více než kdy jindy se můžeme ptát po skutečném smyslu umění, ať už se jedná o kontroverzní výstavu Human Bodies nebo aféru Romana Týce.

foto: human body

Výstava Human Bodies přímo vybízí k tázání se po tom, co je a co není umění a jaký je jeho smysl. Zdroj: humanbody

Roman Týc se za svou tvorbu ocitl ve vězení

V posledních dnech došlo k posunu v kauze známého a kontroverzního umělce a člena skupiny Ztohoven Romana Týce. Za výměnu skel na Pražských semaforech ho soud poslal na jeden měsíc do vězení. Vzápětí vzniklo několik iniciativ na jeho podporu, petici za jeho propuštění podepsalo 7.000 lidí na internetu, další se podepisovali před věznicí. O akcích a výstavách na jeho podporu vás budeme informovat v jednom z článků již začátkem března.

foto: Týc

Na semafory Týc umístil postavy se psem, močící či ukřižované. Zdroj: Roman Týc

Kintera a Nesázel v GHMP

Galerie Hlavního města Prahy v březnu otevírá hned dvě nové výstavy. První z nich nese název Výsledky a analýzy. Představuje tvorbu Krištofa Kintery, který vytváří ojedinělé objekty nenechávající diváka v klidu. Pohybují se, zvučí, světélkují, vyrušují a vzbuzují pochybnosti o nás samých. Výstava bude k vidění v Městské knihovně do 13. května.

Do 22. dubna můžete ve Staroměstské radnici vidět i Tvorbu Michala Nesázala, která přinese pohled do fiktivního světa, skrývajícího se pod značkou E. L. F. Bude se pohybovat na hraně reality a iluze. Michal Nesázal představí celistvě pojatou instalaci, speciálně vytvořenou pro zvolený prostor.

Foto: kintera

Krištof Kintera, Líná vůle, 2011. Zdroj: Ghmp

Rudolfinum ovládnou industriální fotografie na výstavě Doly. Hutě.

Výstava Bernda a Hilly Becherových představí 22. března jedinečný soubor 102 černobílých fotografií průmyslových krajin. Výstava, která potrvá až do 3. června, je uspořádána ve spolupráci s Josef Albers Museum, Quadrat Bott rop.

Systematické dokumentaci průmyslových krajin se tito významní představitelé světové fotografie věnovali více jak čtyřicet let. Frontálně zachycené průmyslové budovy povýšili na autonomní estetické objekty, připomínající průčelí středověkých katedrál. Výsledkem soustavného fotografování dolů a hutí, vysokých pecí, plynojemů, vodojemů a vápenek je nejen svébytný typologický systém, ale i poutavá hra forem pečlivě sestavených sérií objektů a motivů.

FOTO: Poldi Kladno

Poldi Kladno na výstavě neuvidíte, těšte se na větší industriál. Foto: Petr Pečenka, Topzine.cz

Posun o devadesát stupňů zažijete v galerii NoD

Úhel devadesáti stupňů je něco, co patří v naší civilizaci k základním determinantům vztahování se k prostoru, ve kterém se pohybujeme a žijeme. Tento geometrický řád proniká s menší či větší přesností prakticky všemi oblastmi našeho života.

V tomto výstavním projektu kurátorům jde o využití tohoto prostého faktu v pozměněném kontextu. Posun o úhel devadesáti stupňů se zde stává pravidlem, které naopak určuje odklon od vžitého řádu. Výstava, na které uvidíte i takové umělce jako je Jiří David nebo Jiří Kovanda, poukazuje na význam a pozoruhodnou variabilitu, jíž tento zdánlivě prostý moment nabízí. V Galerii NoD ji můžete vidět od 4. března.

Setkání dvou vertikál…pravý úhel. V jednoduchosti je síla okamžiku. Zdroj: NoD

Mezi další výstavy patří i výstava surrealistů Jiný vzduch na Staroměstské radnici. Mimo Prahu začínají zajímavé výstavy například v Brně, či Vídni. Ve Vídeňské Albertině se můžete těšit například na výstavu Gustava Klimta u příležitosti výročí 150 let od jeho narození. V Brně v Moravské galerii začne ke konci měsíce výstava zakladatele moderní české architektury Jana Kotěry s podtitulem Ohlasy lidového umění. Po stopách moderny a potrvá až do dubna.

Ale ani to není všechno, v březnu se v rubrice Umění, architektura a design magazínu TOPZINE.cz dočtete i o nejrůznějších architektonických realizacích, designových zajímavostech a kuriozitách. Pokud ještě nejste našimi fanoušky na Facebooku, určitě tak učiňte, každý den se dozvíte něco nového.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Březnové výstavy v Praze nutí k zamyšlení: Co je a co není umění?