Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Březen v Divadle Na zábradlí v duchu antiky

Redakce

Redakce

7. 3. 2011

Divadlo Na zábradlí se v tomto měsíci podívá zpět do historie až do počátků evropského divadla a jako svou novou premiéru nám přinese upravenou verzi příběhu Oresta od Euripida. Divadlo chystá i dvě derniéry, v březnu tedy bude poslední možnost zhlédnout hořkosladké představení Ředitelé, jež ukazuje tvrdou realitu vysokého managementu, a druhá derniéra bude patřit Cestě hořícího muže, jež staví na těžko zapomenutelné minulosti člověka a iniciuje vstup do nového, čistého života.

FOTO: Orestek

Kristina Maděričová - Orestek zdroj: nazabradli.cz

V pátek 11. března začíná antická exkurze, která je režírována Janem Fričem, a jak říká on sám, bude to moderně pojaté představení, jež si vypůjčuje původní motivy a s textem pracuje velmi volně. Postupně z toho vyrostla hra, která se antických principů úplně nedrží, ale aspoň něco snad zbylo. Takže to je značně autorská inscenace, čemuž je podřízen i způsob zkoušení, kde před premiérou není ani jedno slovo v textu definitivní.

Orestek se snaží ukázat Orestovo rozporuplné dospívání a jeho výchovu v rodině mykénských žen. Jak je tedy pravděpodobně zřejmé, název je zdrobnělinou původního jména Orestés. Jan Frič pracuje s postavami velmi volně a jistě tedy bude premiéra plná překvapení a nečekaných momentů. Podobné antické příběhy vycházejí vždy z mytologického základu a mýtus je nadčasovou záležitostí, jež může být modernizována a upravována beze ztráty jakéhokoli smyslu, protože co se stalo jednou, může se kdykoli opakovat.

Lidé potřebovali mýtus tisíce let a v naší době je nahrazen divadlem, literaturou a kulturou jako celkem. I z tohoto důvodu by lidé neměli váhat a Orestka nebo jiné představení v Divadle Na zábradlí navštívit.

Dvojitá derniéra

První březnová derniéra bude Na zábradlí v pondělí 28.3., kdy se odehraje poslední představení Ředitelů, jež pojednává o krutém světe byznysu, ve kterém si každý jde za svým cílem nehledě na mravnost nebo lidskost, ale na úspěch, moc a peníze. To je v určitém rozporu s antickým způsobem života, jenž hleděl vždy na blaho obce, a tak je až podivuhodně příznačné, že hra o dnešní dravosti je v uvozovkách nahrazena hrou o podstatě lidských emocí, která nám ukazuje člověka jako čistého tvora, který je řízen rodem a svou temnou krví.

FOTO:Liska

Pavel Liška - Cesta hořícího muže

Druhá derniéra se odehraje o dva dny později. Cesta hořícího muže je o dvou bratrech, kteří putují s popelem svého otce za účelem jeho položení na oltář Hořícího muže, dřevěnou sochu, která je každý rok zapálena a s plamenem odchází i minulost, která už poté nemůže nikoho pronásledovat. Možná, že plamen skutečně dokáže spálit i ty nejhlubší a nejhrůznější vzpomínky, jež člověka pronásledují celý život, ale skutečný plamen je jen symbolem ohně vnitřního, který nesmí a nemůže být uhašen, jinak by byl život prázdný a zbytečný.

Přijďte tedy do Divadla Na zábradlí, přivítejte nováčka a rozlučte se se starými známými, kteří odcházejí se ctí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Březen v Divadle Na zábradlí v duchu antiky