Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Březen, do DISKu vlezem

Michaela Deáková

Michaela Deáková

25. 2. 2011

OBR: Logo divadla DISK!Profil divadla!Přinášíme vám bohatou nabídku divadelních počinů z březnového programu divadla DISK. Vybrat si můžete jak z autorských představení divadelních souborů studentů DAMU, tak i inscenací hostujících mimopražských souborů. DISK je také jedním ze tří divadel, která propůjčí svou scénu v rámci jedenácté přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež. 

FOTO: Pohled na foyer divadla DISK

Foyer divadla Zdroj: Divadlo DISK

Divadlo DISK vzniklo před více než šedesáti lety. Od začátku byla jeho scéna určená především pro využití zkoušení prvních divadelních krůčků studentů herectví na opravdových divadelních prknech. Spojení DISKu s dramatickým oddělením konzervatoře trvalo ještě dva roky poté, co vznikla vysoká divadelní škola, která později plně převzala výuku herectví. V té době právě vznikl i název divadla – divadelní studio konzervatoře, tedy „DISK“.

Škatulata, škatulata, hejbejte se

OBR: Logo divadla DISK

Logo DISKu

Od počátku svého vzniku sídlil DISK v Paláci Unitaria na Karlově ulici č. 8 na Starém Městě. Začátkem 90. let však došlo ještě v bývalém Československu k politickým a ekonomickým změnám, které vedly až k odchodu DISKu z paláce Unitaria. Škola přišla o divadlo a studenti ztratili možnost vyzkoušet si na jevišti své umělecké vlohy. Po několika letech prozatímního využívání scény Divadla v Celetné vznikla myšlenka pro vybudování vlastního divadla. Vznikl tak projekt „SOS DAMU“.

FOTO: Divadelní sál

Divadelní sál

Finance na stavbu DISKu byly nakonec poskytnuty z několika zdrojů: z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, z fondu reprodukce majetku AMU, ze sponzorských a drobných darů veřejnosti. Po pár dalších letech komplikovaného plánování a výstavby vzniklo v roce 1998 nové divadlo DISK přímo uprostřed objektu divadelní fakulty v atriu mezi Řetězovou a Karlovou ulicí (z dřívější adresy Karlovy ulice č. 8 se tedy divadlo přesunulo pouze o pár domů dál do domu č. 26).

Březen, do DISKu vlezem

Divadlo DISK funguje na principech běžného repertoárového divadla se dvěma soubory, které tvoří poslední ročníky katedry alternativního a loutkového divadla (KALD) a katedry činoherního divadla (KČD) DAMU.

FOTO: Představení Děviatko v divadle DISK.

Loutková pohádka Děviatko

Daniela Račková s kolektivem z katedry alternativního a loutkového divadla si pro vás na měsíc březen připravily premiéru pohádky Děviatko. Tímto příběhem, na motivy neznámé slovenské lidové pohádky, se chce DAMU svou tvorbou přiblížit i těm menším. Proto jsou na sobotní odpoledne 5. března na premiéru Děviatko zvány nejen děti, ale i rodiče. Můžete se těšit na loutkové zpracování pohádky o chalanovi, který je od vyhřátých kamen sednice vyhnán do světa, ve kterém zažívá nejedno dobrodružství.

FOTO: Autorský projekt "hamlet" v divadle DISK

Na dny 1., 6. a 11. března je pak v podání katedry alternativního a loutkového divadla naplánován „hamlet“, Hra o dobách, kdy naše zahrada byla plná plevele a nevzkvétala. O všudypřítomném předstírání a o tom, že všichni hrajeme divadlo. Pro všechny, kdo mají občas pocit, že to stojí za…. Režie se zhostil Michal Hába a hereckého provedení studenti 4. ročníku KALD.

Naopak s nestárnoucí klasikou se setkáte v divadle ve dnech 3., 14., 18. a 26. března, kdy si pro vás studenti, tentokrát katedry činoherního divadla, přichystali zpracování hry A. P. Čechova „Tři sestry“. Jedná se o již čtvrtou absolventskou inscenaci 4. ročníku činoherního herectví v režii slovenského herce a režiséra Martina Huby.

Na prknech DISKu budou během března probíhat i hostování. Ve čtvrtek 10. března můžete zhlédnout Leoše Janáčka „Zápisník zmizelého“. Jedná se o úspěšnou inscenaci HAMU z roku 2004, která netradičním pojetím přibližuje mladým divákům osobnost Leoše Janáčka, nejen jako skladatele, ale i filozofa a především člověka.

FOTO: Představení Příliš hlučná samota - hostování Divadla U stolu Brno na scéně divadla DISK

Příliš hlučná samota v provedení Divadla U stolu Brno

Jedno z vrcholných děl Bohumila Hrabala „Příliš hlučná samota“ vám zase v neděli 20. března představí Divadlo U stolu Brno v provedení herců J. Kolaříka, M. Krátké, K. Dostalové a dalších, v režijním nastudování I. Krobota.

Představení naslepo

Pokud máte rádi překvapení, nesmíte si nechat ujít představení naslepo plánované na 25. března. Nejedná se o žádnou recesi, kdy vás na dvě hodiny posadí do tmavé místnosti. Bude se jednat o jednu z inscenací repertoáru divadla, jen s tím rozdílem, že nebudete předem vědět, na jakou půjdete. Nemusíte se bát kupování zajíce v pytli – vstupenky se předem pouze rezervují, ale platíte je až po skončení představení, podle toho, jak moc se vám líbilo.

Divadlo DISK

Adresa: Karlova 26, Praha 1

Premiéry: pohádka Děviatko 5. března 2011 od 14 hodin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Březen, do DISKu vlezem