Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Břeclav nainstaluje svůj babybox. Je to reakce na vraždy novorozeňat právě na Břeclavsku

ČTK

ČTK

25. 11. 2015

V Nemocnici Břeclav bude babybox. Jeho instalace poblíž hlavního vchodu do nemocnice se uskuteční ve čtvrtek, slavnostní otevření je v plánu 18. prosince ve 12:00, řekl dnes ČTK zakladatel schránek pro nechtěné děti Ludvík Hess. Myšlenka na babybox v Břeclavi vznikla poté, co se letos v únoru zjistilo, že matka v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku zavraždila tři svá novorozeňata. Stejný případ se přitom stal před dvěma lety i v nedalekých Vlasaticích.

nemocnice_novorozenec_inkubator

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

V Břeclavi bude 68. vyhřívaná schránka v České republice. Za desetiletou existenci zachránily babyboxy 128 dětí. „Jihomoravský kraj je v počtu odložených dětí na významném místě. Ze všech miminek bylo v Jihomoravském kraji odloženo 17. Z nechtěných dětí nemám radost, ale babyboxy by měly sloužit jako pojistka při zkratu, jako jistič pro krajní případ,“ uvedl Hess.

Nejvíce využívaný babybox v Jihomoravském kraji je v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Lidé do něj od listopadu 2005 odložili už 15 dětí, zbylé dvě byly ve Vyškově. Babybox se nachází i v Hodoníně nebo ve Znojmě, kde zatím žádné dítě nebylo. Dosud chyběla schránka právě v Břeclavi a není ještě v Blansku.

Hesse oslovila s prosbou o zřízení babyboxu radnice. „Požádal mě o to místostarosta Zdeněk Urban. Město Břeclav je velkým dárcem pro pořízení babyboxu, který stojí kolem 300.000 korun. Hlavním dárcem je společnost 100MEGA Distribution brněnského podnikatele Petra Bečičky,“ doplnil Hess.

Podle hejtmanova náměstka Marka Šlapala (ČSSD) hodlá babybox v Břeclavi finančně podpořit i Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem nemocnice. Částka by být v řádu desetitisíců korun, avšak přesnou výši musí Šlapal ještě projednat s vedením nemocnice. „Babyboxy mají smysl. Přestože mají i své odpůrce, záchrana života má přednost před čímkoliv jiným,“ řekl ČTK Šlapal. Podobného názoru je i Jiří Jurník, který od prosince nemocnici povede poté, co rezignovala ředitelka Janka Bambasová.

Schránka je celá z antikorozního materiálu, otevírá se a zavírá zcela automaticky a je vybavená klimatizací a jištěnou signalizací, která informuje zdravotní personál o technickém stavu a o vloženém dítěti.

Speciální schránky na odkládání dětí však mají i své kritiky. Zařízení podle nich odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Břeclav nainstaluje svůj babybox. Je to reakce na vraždy novorozeňat právě na Břeclavsku