Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Break-up sex: chyba, kterou rádi děláme

Petra Duhajská

Petra Duhajská

1. 2. 2011

Žádné oficiální označení pro tzv. break-up sex v češtině (ještě?) není, nejlépe by jeho význam asi vyjádřil výraz rozchodový sex. Podle mnohých je to jeden z nejlepších sexuálních zážitků, jaké člověk může zažít. Stojí to ale za rizika, která s sebou break-up sex nese?

FOTO: Akt

Ilustrační foto, Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Termín break-up sex označuje situaci, kdy se pár rozhodne rozejít, ale chce si dát ještě jedno poslední číslo. Může jít také o milování s úmyslem se rozejít hned po něm. Magazín Men’s Health ho zařadil mezi 8 monumentálních sexuálních zkušeností, které musíte mít. Co je vlastně na rozchodovém sexu tak úžasného?

Proč stojí za to

Páry, které break-up sex zažily, ho popisují jako vášnivější a hravější. Podle expertů je to dáno tím, že odpadají zábrany a očekávání. Účastníci se navíc mohou snažit zanechat toho druhého se silnou vzpomínkou, učinit se pro něj/ni tak trochu nezapomenutelnými, nebo naopak vytvořit pěknou vzpomínku pro sebe. A tak si dávají záležet.

Další důvod, který z rozchodového sexu dělá tak skvělý zážitek, je v podstatě dán evolucí a našimi základními pudy. V dnešní době už to sice může znít trochu zvláštně, ale cílem pohlavního styku je alespoň z biologického hlediska reprodukce. A v takové situaci, kdy víme, že jsme s někým naposledy, se tělo díky našemu podvědomí zkrátka více snaží a posílá do boje větší množství hormonů než jindy.

Proč to může být velmi špatný nápad

Jedním z rizik je možnost, že naposledy nakonec není naposledy. Vztah sice skončí, ale sex ne. To samo o sobě ještě nemusí být problém, pokud to oběma vyhovuje. Jenže i takový čistě tělesný poměr může ohrožovat další potenciální vztahy. Podle mnohých – zejména žen – je navíc ono čistě tělesné jen naivní iluze. Zvlášť pro citlivější povahy je potom mnohem těžší se s koncem vztahu vyrovnat.

FOTO: Spojené ruce

Rozchody jsou těžké a sex je může jen zbytečně zkomplikovat, Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Může člověk vůbec s někým spát s vědomím, že je to naposledy? Mnoho těch, kteří zkušenost rozchodového sexu mají, tvrdí, že toho litují. Taková poslední noc vás totiž dostane do pozice, ve které už jste byli. Pokud vztah nefunguje, skončete ho a jděte dál. Break-up sex sice může být skvělý a může vám připadat jako hezké ukončení společné cesty, ale stejně tak může vynést na povrch staré city a vše zkomplikovat. A zejména v ženách může vyvolat i výčitky a pocit ztráty sebeúcty.

Děláme to? Ano, děláme

Z anket provedených na toto téma vyplývá, že většina lidí zkušenost s break-up sexem skutečně má. Dotázaní muži většinou ničeho nelitují a sdílejí názor magazínu Men’s Health, že jde o skvělou zkušenost, kterou by si neměli nechat ujít. Co se ženské části populace týká, názory se velmi různí. Pro některé se jednalo o skutečně osudovou chybu, pro jiné byl rozchodový sex tím nejhezčím možným závěrem vztahu.

V tomto případě je těžké radit. Dalo by se říci: „Jste dospělí a musíte se rozhodnout sami.“ Tak jako asi všechno na světě má i break-up sex své klady a zápory. Záleží na každém, aby posoudil, nakolik je schopen oddělit citovou a tělesnou stránku věci, jak moc potřebuje tuto jednu vzpomínku, jestli se tím všechno jen nezkomplikuje… a nebo prostě jen to, zda si troufne ukojit svou zvědavost i přes všechna rizika.

[poll id=“53″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Break-up sex: chyba, kterou rádi děláme