Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Brandýs nad Orlicí. Místo, kde se skrýval a psal Komenský

Redakce

Redakce

4. 1. 2013

Plánujete-li výlet do východních Čech, zajeďte se podívat do Brandýsa nad Orlicí. Ač to nemusí být zjevné, toto nevelké město má co nabídnout každému výletníkovi. TOPZINE.cz přináší několik tipů na místa, která zde nesmíte vynechat.

Budování přírodního bludiště započalo v roce 2003, nyní je již plně přístupné. Rozměry 35 x 35 metrů, tvar zeměkoule s rafinovaně přerušovanými poledníky a rovnoběžkami, to vše má komplikovat cestu do středu i zpět k okraji. Jeho návštěvu srdečně doporučujeme.

Po prozkoumání jeskyně nebo alespoň toho, co je vidět od zapečetěného vchodu, po posezení u pomníku J. A. Komenského a zablbnutí si v  bludišti se vrátíme zpět do města.

FOTO: pomník

Pomník J. A. Komenského. Foto: Vladimír Nešetřil, TOPZINE.cz

Okolo hasičské zbrojnice pokračujeme až na náměstí Komenského. Jen malý kousek od tohoto klidného náměstí stoupá k obloze kostel Nanebevstoupení Páně. Stojí na místě původní stavby z poloviny 14. století, v jejíž historii je i dvousetleté období, kdy byla původní stavba pod správou Jednoty bratrské. Současný vzhled je gotický, neboť původní kostel byl v 18. století srovnán se zemí a na jeho místě vyrostla tato katolická budova.

Nedaleko kostela stojí budova rehabilitačního ústavu. Tu jste mohli v Brandýse spatřit již v posledních letech devatenáctého století. Za více než sto let své existence zde byli pacienti všech věkových kategorií. V současnosti tato nádherná budova pomáhá zpět ke zdraví dospělým pacientům.

Naproti rehabilitačnímu ústavu stojí téměř nenápadný brandýský zámek. Budova je bez ozdob a dává o sobě vědět spíše svými rozměry než honosností. Vystavěna v sedmnáctém století sloužila jako sídlo správy panství. Vznikla jednoduše proto, že se pánům z Brandýsa nevyplatilo udržovat  brandýský hrad. Od roku 1950 slouží jako nápravné zařízení pro dorost, v současnosti pro dívky do 18ti let. Vstup na jeho pozemek je sice povolen, ale pokřikování zde umístěných chovanek nás jistě brzy popožene k dalšímu putování.

Gotický hrad

Po cestě od zámku zabočíme u hospody U Suché dásně vpravo a zamíříme k vrcholnému bodu dnešního putování. Po celou cestu a ze všech míst města vidíme nad sebou zříceninu gotického hradu Brandýsa. Stoupání k němu není vhodné pro osoby s omezenými pohybovými možnostmi. Pokud se však nedáme odradit, nalezneme malebné zbytky královského hradu s několika krásnými výhledy na město a zcela nezvyklými krytými prostorami uvnitř.

Hrad dal vystavět už ve 13. století Oldřich z Brandýsa. V 15. století byl dobyt a pobořen husitskými vojsky. Z této potupy se pak již těžko vzpamatovával. V šestnáctém století patřil rodu Pernštejnů, ale dál pomalu pustnul. Majitelé panství, kteří se často střídali, si nakonec vystavěli onen malý zámeček, na kterém jsme byli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brandýs nad Orlicí. Místo, kde se skrýval a psal Komenský