Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Bosenský plackopes: Placatí psi a Titus v mrazáku jako komiksový nářez

Redakce

Redakce

14. 11. 2010

Max Andersson a Lars Sjunnesson vytvořili společně neuvěřitelný grafický román Bosenský plackopes. Komiks, který vznikl, je symbiontem těchto dvou autorů. Zakládá se na skutečných událostech a projedeme s nimi Slovinsko, Srbsko i Sarajevo. Ironický, vtipný a halucinační příběh, kde vystupují postavy autorů Lars i Max, jugoslávský maršál Titus, bosenští plackopsi, Štefan Sklendar, Vdovy ze Srebrenice, ale také noha Tita nebo sarajevská zmrzlina.

Bosenský plackopes - Max Andersson a Lars Sjunnesson

Příběh Bosenského plackopsa začíná skutečnou událostí v roce 1999 na sympoziu alternativních komiksů ve Slovinsku. Celý komiks můžeme rozdělit na dvě části. První je špionážní detektivka, kde hrdinové (autoři) jdou po stopách deníku Štefana Sklendara, který je zavede do Sarajeva. Tam narazí na vdovy ze Srebrenice a jejich tajnou laboratoř, kde provádějí mutaci vojáků.

Druhý příběh je samotný život Štefana Sklendara, o kterém se dozvídáme z jeho deníku. Sklendar nalezne v opuštěném domě zmraženého Josipa Tita a společně s jeho přítelkyní Mirou si ho odvezou do bytu, kde ho uchovávají mraženého v lednici. Mira však udělá osudovou chybu a daruje poloshnilou nohu Tita uprchlici ze Srebrenice.

Bosenský plackopes - Max Andersson a Lars Sjunnesson

Max Andersson nazývá komiks „balkanizovanou knihou“ nebo také „rozkutálením se“. Přesně to kniha Bosenský plackopes je. Oba autoři, kteří spojili své síly, vytvořili dějovou halucinaci, která má základ v reálných událostech. Komiksu nechybí napětí a akční scénky, trocha té ironie, posedlost zmrzlinou, také láska a sentiment nebo nahý chlap ve vaně.

Hned první dějovou bombou, a to doslova, je útok zmrzlinového auta na autory. Následuje dychtivé pátrání ve stopách Sklendara a napínavá scénka unesení Larse šílenými Srebrenickými vdovami. Slzičku uroníme nad zajatými americkými vojáky SFOR, kteří nedobrovolně podstupují genetické mutace. Autoři se také vyřádili v bizardních detailech. Jednomu vojákovi nasadili na bradavky sexy piercing s řetězem, jen za něj zatahat. Do cesty se nám postaví absurdní ale dokonale účelní bosenští plackopsi. Ti rozžvýkávají vše, co jim přijde do cesty a staví tímto způsobem systém chodeb a následně nás provázejí celým příběhem.

Bosenský plackopes - Max Andersson a Lars Sjunnesson

Kresba je černobílá a expresivní, ale dobře čitelná a přehledná. Autoři skvěle střídají rytmus velkých a malých polí, stejně tak detaily a zobrazení celého prostředí. Obrazy fungují a mají dynamiku. Kresebně odlišný je osmistránkový komiks vložený uprostřed knihy – také černobílý, podaný též expresivně, ale poměrně minimalisticky. Ačkoliv není tak detailně vypracovaný, rozhodně svým výtvarným podáním uchvátí. Důraz je zde na dialogy autorů Larse a Maxe, kteří nám s ostrým humorem dovysvětlují děj. Obě postavy mluví na pomezí geniality a debility.

Jediná věc mi chybí k úplné dokonalosti a to, že se občas ztrácím v jednotlivých postavách. Nicméně vzhledem k celkovému pojetí knihy, jako nějakého snového vidění, to není na závadu. I tak si komiks naplno užijeme. Za lettering opět gratulace. Je psán ručně verzálkami, příjemnou velikostí a proto dobře čitelný. Číslování stránek napsané opět ručně a čitelně, super! Bonusem a poslední chválou se stal na konci knihy slovníček pojmů s fotografiemi a také přiložená kreslená mapka pro lepší orientaci.

Bosenský plackopes - Max Andersson a Lars Sjunnesson

Celý Bosencký plackopes představuje kvalitní výplod dvou chorých mozků, který ukázaly svoji genialitu. Autoři s komiksem (i s mumií Tita) procestovali celou bývalou Jugoslávii a navštívili také Prahu v rámci Komiksfestu v roce 2009. Maršála Tita v lednici tedy můžeme spatřit naživo a je nezbytnou součástí tohoto díla. Stejně tak jako kožíšky plackopsů, kteří už zkrášlili nejednu výstavní zeď v Evropě.
Název originálu: Bosenský plackopes

Kresba a scénář: Max Andersson a Lars Sjunnesson
Grafická úprava a lettring: Olga Fisherová
Počet stran: 112
Rozměr: 17 x 22 cm
Vazba:
brožovaná
Vydal:Mot, Praha 2009
Doporučená cena: 260 Kč

Hodnocení:***** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bosenský plackopes: Placatí psi a Titus v mrazáku jako komiksový nářez