Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Bosch nebo Rembrandt. Albertina vystavuje skvosty nizozemské kresby

Redakce

Redakce

25. 4. 2013

Máte rádi Bosche, Brueghela, Rubense či Rembrandta? Pokud je odpovědí ano, neměli byste si nechat ujít unikátní výstavu jejich kreseb ve vídeňské Albertině, pořádanou u příležitosti desátého výročí znovuotevření muzea.

Muzeum Albertina v rakouském hlavním městě Vídni pořádá unikátní výstavu ke svému desátému výročí znovuotevření. Výstava se týká kreseb velkých nizozemských mistrů od pozdní gotiky až po baroko a můžete si na ní prohlédnout kresby ze sbírek Albertiny. Galerie vlastní nejrozsáhlejší sbírku kreseb v Evropě.

Kromě kreseb Bosche, Brueghela, Rubense a Rembrandta jsou na výstavě k vidění i kresby dalších známých nizozemských mistrů, jako například Antona van Dycka, Jana Gossaerta či Hermana Henstenburgha. Tito a další malíři provedou návštěvníka historií kresby v Nizozemí a ukážou tak její vývojovou linku. Vývoj nizozemské kresby je klíčovým konceptem kresby jako takové.

Důležitá součást uměleckého díla

Kresba je velmi významnou součástí umělecké tvorby jak v Záalpí, tak v Itálii. Důležitým mezníkem v Nizozemí je právě Hieronymus Bosch, který se řadí se svým dílem ještě do pozdně středověkého umění, avšak již využíval přípravných kreseb ke svým obrazům. Pieter Brueghel se zabýval kresbou přípravnou pravidelně. Máme od něj i kresby, jež se převáděly do grafiky a poté prodávaly. Také kreslil na svých cestách po Itálii; zaznamenával různá města, jejich památky a kulturu. Díky těmto záznamům je jisté, že v Itálii byl.

Peter Paul Rubens využíval kresbu také k prodeji svého díla. Nakreslil pomocí černé křídy malou skicu na připravenou dřevěnou desku, skicu dal objednavateli a ten se rozhodl, zda se mu konečný obraz bude líbit, nebo zda ho bude muset Rubens změnit. Kresba poté sloužila jako příklad kompozice pro jeho asistenty. Rubens vlastnil velkou dílnu plnou asistentů, kresby jim umožnily splnit základ obrazu podle mistrova přání.

Dalším velice plodným kreslířem byl Rembrandt van Rijn. Ten se zabýval jak přípravnou kresbou a kresbou grafickou, tak i kresbou krajiny. Kreslil křídou, perem, štětcem či tuší. Nejznámější je však svou grafickou dílnou, která byla ve své době v Amsterodamu jednou z největších a nejuznávanějších.

Nadčasová prezentace současného umělce

Zajímavostí výstavy je také nadčasové prezentování současného belgického umělce Antoina Roegierse, jenž zde umístil svůj pozoruhodný animovaný film na téma kreseb Pietera Brueghela Sedm smrtelných hříchů.

Nizozemská kresba je významnou součástí umění již od 15. století a Albertina je jednou z galerií, která chápe její důležitost a pravidelně své sbírky kreseb vystavuje. I tak se jedná o unikátní výstavu, jejíž koncept provedení po nizozemské kresbě působí zajímavě a moderně.

Informace o výstavě

Název výstavy: Bosch – Brueghel – Rubens – Rembrandt

Doba trvání: od 14. března do  30. června 2013

Místo: Museum Albertina Wien

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bosch nebo Rembrandt. Albertina vystavuje skvosty nizozemské kresby