Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Bořivoj Navrátil zemřel. Herec známý z Ulice podlehl rakovině

Anna Kottová

Anna Kottová

3. 11. 2011

FOTO: Herec Bořivoj NavrátilHerec Bořivoj Navrátil podlehl v pondělí večer ve věku 78 let rakovině tlustého střeva. Poslední rozloučení s ním proběhne 7. listopadu od 14:00 v krematoriu v pražských Strašnicích.

FOTO: Herec Bořivoj Navrátil

Bořivoj Navrátil byl vynikajícím českým hercem Zdroj: distributor filmu, úpravy: Topzine.cz

Do svých čtyř let žil v Kroměříži. Pak ale rodinu postihla tragédie. Matka zemřela na tuberkulózu a otec se záhy po její smrti zastřelil. Přestěhovali se i s bratrem a tetou do Jihlavy.

Starší bratr Jiří vystudoval architekturu a Bořivoj, přestože jeho odvěkým snem bylo herectví, dokončil obchodní akademii. Tady se naučil těsnopis i psaní na stroji.

Ještě před dokončením studia se v 17 letech začal věnovat ochotnickému divadlu, kde ho odnaučili ráčkovat. Od té doby bylo jasné, že jeho kroky směřují na jevištní prkna.

FOTO: Bořivoj Navrátil v roce 1975

Bořivoj Navrátil na prknech Národního divadla v roce 1975 Foto: Jaromír Svoboda, archiv ND

Vystudoval brněnskou JAMU a díky tehdejšímu uměleckému šéfovi Národního divadla Otomaru Krejčovi se dostal do pražského Národního divadla, kde hrál dlouhých 31 let. Kvůli stěhování do Prahy se mu ale rozpadlo manželství.

Po revoluci odešel z Národního divadla na volnou nohu. Hostoval například v Divadle Na zábradlí a v polovině 90. let se zabydlel v divadelním spolku Kašpar Divadla v Celetné, kde hrál až do konce.

FOTO: Pořad ČT 13. komnata

Bořivoj Navrátil v pořadu 13. komnata Zdroj: Česká televize

Několik let hrál v Celetné roli Bosseho, do které vkládal veškerou svoji energii, ve zpracování Dětí z Bullerbynu v rámci každoročního speciálu Kašparova sláva vánoční.

Na filmovém plátně si několikrát zahrál lékaře, například ve snímcích Už zase skáču přes kaluže nebo Pozor, vizita. Ve Třiceti případech Majora Zemana se objevil v roli kriminálního živlu.

Nezapomenutelnou roli samotného Knoflíkáře ztvárnil ve filmu Knoflíkáři, kde uštípával zubní protézou knoflíky z pohovky. Jedním z posledních jeho filmů byl Maharal z roku 2006.

FOTO: Knoflíkáři

Ve filmu Petra Zelenky Knoflíkáři si zahrál s Jiřím Kodetem Zdroj: distributor filmu

Ani na seriálové scéně nezůstával Bořivoj Navrátil pozadu. Pamatovat si ho můžete ze starších seriálů jako Návštěvníci nebo z novějších jako šéfredaktora z Redakce nebo kapitána Bařinku z Ulice.

Dlouhou dobu spolupracoval také s rozhlasem a přes 20 let pracoval jako pedagog na pražské konzervatoři, kde učil herectví a přednes melodramu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bořivoj Navrátil zemřel. Herec známý z Ulice podlehl rakovině