Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Bondovka Špión, který mě miloval. Tak trochu netradiční James Bond

Simona Hencová

Simona Hencová

25. 1. 2013

roger-moore-obnažená-tvář-640x300Britský spisovatel Ian Fleming zpracoval v pořadí desátý příběh o agentu 007 poměrně netradičním způsobem. V knize Špion, který mě miloval (1962) vsadil totiž na roli ženské vypravěčky.

Tak trochu netradiční James Bond s ženskou vypravěčkou. Zdroj: distributor filmu

Tak trochu netradiční James Bond s ženskou vypravěčkou. Zdroj: distributor filmu

Ian Fleming napsal román Špion, který mě miloval při pobytu na severním pobřeží Jamajky. V té době už na tom nebyl zdravotně nejlépe, k jeho obtížím se navíc přidaly manželské neshody s ženou Ann. Po vydání románu Thunderball v roce 1961 postihl spisovatele infarkt a měsíc strávil v londýnské nemocnici.

Spisovatel, který neposlouchá lékaře

Během rekonvalescence uzavřel dohodu s EON Films, což Flemingovi vyneslo za film 100 tisíc dolarů a 5% podíl na zisku. Proto se vrátil zpět na Jamajku, ovšem nedbal lékařských doporučení na omezení alkoholu a cigaret, a pustil se do psaní.

V době, kdy Fleming psal svůj desátý román o agentu Jamesi Bondovi, se už těšil velké popularitě. Důvodem bylo filmové zpracování Dr. No z roku 1962 se Seanem Connerym v hlavní roli. Fleming se snažil udržet vysokou laťku, kterou sám nasadil románovým debutem Casino Royale (1953). Rozhodl se použít jiný typ vypravěče, a proto vsadil na ženskou postavu a její vlastní osudy.

Foto:Sean Connery

Sean Connery jako James Bond. Zdroj: distributor filmu

Možná se románem Špion, který mě miloval snažil rozšířit spektrum své literární tvorby. Ačkoli v Srdečných pozdravech z Ruska (1957), v pořadí pátém románu s Jamesem Bondem, se na prvních stránkách objevují například Donovan Grant, hlavní popravčí sovětské tajné organizace, či ruská agentka Taťána Romanovová, tak nikdo nepochyboval o identitě ústřední postavy. V případě Špiona, který mě miloval došlo k obratu. Román psaný v ich-formě líčí Kanaďanka Vivienne Michelová.

Oživení klasické bondovky

Vivienne vypráví o dětství v Kanadě a životě v Anglii. Fleming zpracoval dívčiny osudy s překvapivou empatií a přesně zachytil atmosféru doby 50. let.

Vivienne se ve 23 letech rozhodne změnit svůj život, vypraví se proto do Severní Ameriky a podnikne cestu z Quebecku na Floridu. Dostane se až do opuštěného starého motelu The Dreamy Pines, který má být v zimě uzavřený. Začne zde pracovat jako recepční. Jednoho dne se ale objeví dva lupiči, kteří ji chtějí zabít. A zde na scénu přichází už známý James Bond, aby dívku zachránil…

FOTO: James Bond

Romány o Bondovi se těší velké popularitě. Zdroj: commons.wikimedia.org

Fleming používá formulace podobné deníkovým záznamům, což je zcela jiný postup, než jaký doposud používal. Pravděpodobně se inspiroval ženami ze svého okolí. Ohlasy kritiků a čtenářů na desátý román nebyly právě příznivé, avšak i v tomto díle Fleming jasně prokázal svůj literární talent. Rozuzlení románu Špion, který mě miloval je podle některých jazyků zdlouhavé a ohrané, přesto je ale jiné než ostatní bondovky.

Je ale nutno říct, že ve filmovém zpracování Špiona, který mě miloval z roku 1977 vytvořili tvůrci zcela jinou zápletku než Fleming ve svém románu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bondovka Špión, který mě miloval. Tak trochu netradiční James Bond