Menu
TOPZINE.cz
Alternativní medicína

Bolesti hlavy: Nepodceňujte varovné signály!

Redakce

Redakce

7. 12. 2010

Také se vám stává, že usínáte s bolestí hlavy a ráno se s ní i probouzíte? Cítíte se unaveni, máte závratě nebo dokonce nutkání na zvracení? Nepodceňujte tyto příznaky, může jít o vážnější onemocnění!

Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Ano, může jít o skutečné onemocnění, ne jen o výmluvu při nechuti do práce či k sexu. Spíše bychom bolest hlavy měli brát jako varovný signál, že se v našem těle odehrává něco špatného. Největší skupinu (asi 75 %) tvoří primární bolesti hlavy, které nejsou zaviněny jakýmkoli onemocněním. Všichni dobře známe migrénu, což je bolest hlavy z nadměrného psychického vypětí.

Na druhé straně jsou sekundární bolesti hlavy a ty již bývají ovlivněny jiným onemocněním. Sice jde o menší skupinu, ale o to závažnější. Může jít o počátek rýmy, nachlazení, ale také zánětu mozkových blan.

Jaké jsou spouštěče bolesti hlavy?

Bolest hlavy bývá nevyzpytatelná a často je lidmi podceňována. Může být způsobena různými příčinami, jsou jimi např. stres, nedostatek tekutin, nízký nebo vysoký tlak, nesprávné držení hlavy (zablokovaná krční páteř), menstruace. Mezi další spouštěče migrény patří zejména alkohol, čokoláda, únava, úzkost, kofein, ale také prudké, blýskající se nebo chvějící se světlo či některé léky.

Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Akupresurní body pomáhají!

Při akutní bolesti většina z nás sáhne po různých „růžových pilulkách“ a jiných medikamentech. Nejprve bychom však měli vyzkoušet jiné formy léčby. Vyhledejte klidné místo v přítmí, kde vás nebude nikdo rušit, a vyzkoušejte masáž hlavy. V týle hlavy (přesně tam, kde je přechod lebky ke krční páteři) se nachází tlakové bodíky, které vám mohou pomoci od bolesti. Jemným tlakem palců v této oblasti je velice rychle naleznete a poznáte to tak, že bolest jakoby vám začne procházet skrz celou hlavu. V tomto okamžiku chvíli vydržte tlačit na bod, pak uvolněte. Zopakujte tak třikrát z pravé i levé strany. Jakmile ucítíte, že bolest odchází, lehněte si, zavřete oči a v klidu odpočívejte.

Nestresujte se, vypněte a žijte zdravě!

Bolesti hlavy nám mohou velice znepříjemnit život, a proto se jim snažme předcházet správnou životosprávou, dodržováním pitného režimu, relaxací a také cvičením. Jistě se však občas nevyhneme bujarým večírkům a druhý den nás kocovina stejně dostihne. Na tu je pak nejlepší spánek, vitamín C a v těch horších případech i již zmiňovaný růžový zázrak.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bolesti hlavy: Nepodceňujte varovné signály!