Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Bolest hlavy, zubů, menstruační bolesti nebo bolesti kloubů aneb jak se jich co nejlépe zbavit?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

19. 11. 2009

IbalginTyto nepříjemné zkušenosti má každý z nás a mnohdy nejsou ojedinělé. Přesto možná dodnes nevíme, jak se s takovou situací co nejlépe vypořádat, aby došlo k požadované úlevě, a zároveň jsme si zbytečně nepoškozovali tělo negativními vedlejšími účinky. Velmi oblíbeným lékem je v ČR Ibalgin, kterého se v loňském roce prodalo 7,4 miliónu balení!

Tableta Ibalginu, Zdroj: archiv Zentivy

Tableta Ibalginu, Zdroj: archiv Zentivy

Britská International Headache Society uvedla, že s bolestí hlavy má zkušenosti až 98% populace. Nejčastěji se objevuje v následujících dvou variantách, a to tenzní bolest hlavy, která je vůbec nejčastější, nebo migréna. Tenzní bolest hlavy přichází často bez zjevné příčiny, bývá méně intenzivní, trvá většinou několik hodin, výjimečně pár dní, a nebývá doprovázena dalšími jevy, jako je nevolnost nebo např. aura, jak tomu bývá právě u migrény.

Zejména tenzní bolesti hlavy dobře reagují na běžně dostupné léky, kterými jsou např. paracetamol nebo velmi oblíbený Ibalgin. Primářka MUDr. Jolana Marková z Neurologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice se ovšem nechala slyšet: „Bohužel, i přes tak dostupnou první pomoc při bolestech hlavy, ji mnoho žen nevyužívá a bolest hlavy berou jako součást života, se kterou se nedá nic udělat.“ Její slova potvrzují i výzkumy, podle kterých 94,1% žen zná možnosti léčby bolestí hlavy, přesto pouze 68,2% žen ji léčí volně dostupnými prostředky.

Jaký je ovšem mezi paracetamolem a Ibalginem rozdíl? V první řadě je to rozdíl chemický. Paracetamol patří mezi tzv. analgetika-antipyretika, což jsou léky, které působí proti bolesti a proti horečce. Ibalgin se řadí mezi nesteroidní antiflogistika, což jsou léky, které kromě protibolestivého účinku a účinku proti horečce navíc tlumí zánětlivé procesy.

Výhodou Ibalginu je jeho rychlý nástup účinku, do 30 minut, a jeho šetrnost k trávicímu traktu. Potahované růžové tablety se totiž jen částečně vstřebávají v žaludku, převážně pak v horní části tenkého střeva. Tím se riziko nežádoucích účinků snižuje na minimum. Jak uvádí MUDr. Hakl „Ibalgin není návykový, a proto je zcela bezpečný. Do 24 hodin od poslední podané dávky je biotransformován a vyloučen do moči. Nadále je monokomponentní. To znamená, že obsahuje pouze jednu účinnou látku. Může tak konkrétně zacílit na určitý druh bolesti a navíc nezatěžuje organizmus jinými látkami, které tělo momentálně nepotřebuje a které mu tedy nepomohou.“

Šetrnost k trávicímu traktu je velmi důležitá zejména při bolestech zubů, při kterých mnohdy omezujeme i množství přijímané stravy, a tím se náš trávicí trakt stává náchylnější k poškození.

Běžný účinek Ibalginu je 4 – 6 hodin. Je jej možno získat v různém dávkování, a to 200 mg, 400 mg a 600 mg. 400 mg Ibalgin je nejběžněji užívaný. Jeho protizánětlivý účinek se velmi využívá jak při léčbě bolestí zubů, tak menstruačních bolestech nebo při léčbě zánětlivých onemocněních kloubů, kde je lékem tzv. první volby. Co se týká právě bolestí kloubů a zad, pro tyto situace jsou navrženy jeho speciální varianty, a to ve formě gelu nebo krému.

Ohledně dávkování léku je důležité vědět, jak rychle lék účinkuje, abychom zbytečně nepozřeli zbytečně velké množství léku, které jeho nástup stejně neurychlí. Např. po trhání zubů, kdy původní anestézie účinkuje až 12 hodin, dochází k velmi prudkému nástupu bolesti v důsledku obnovení nervového vedení. Dr. Peřina poznamenává: „Je velmi vhodné, aby pacient dostal první dávku analgetika před tím, než odezní lokální anestézie,“ a dále dodává: „pokud je bolest tlumena již před jejím plným rozvinutím, je její kontrola snazší a lze použít slabší analgetika v menších dávkách, např. Ibalgin 400 mg, jednu tabletu po 4-6 hodinách. Pokud se začne s užíváním analgetik až v okamžiku, kdy lokální anestezie zcela opadne, může trvat až 90 minut, než se jejich účinek projeví (v případě perorální aplikace).

Ibalgin je v České republice k dostání již od roku 1979. Růžové tablety s účinnou látkou ibuprofenum dokážou od bolesti ulevit už do 30 minut po aplikaci. I přes tuto vysokou účinnost Ibalgin zůstává šetrným prostředkem, který nadměrně nezatěžuje lidský organismus, velmi rychle se vstřebává v zažívacím traktu, a není návykový.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bolest hlavy, zubů, menstruační bolesti nebo bolesti kloubů aneb jak se jich co nejlépe zbavit?