Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Bojíte se u filmu Psycho? Alfred Hitchcock ho natáčel jako komedii

FOTO: Anthony Hopkins HitchcockNový film Hitchcock přivádí diváky do zákulisí slavného snímku Psycho považovaného za stavební kámen žánru psychologického hororu. V nedávno objeveném rozhovoru však režisér překvapuje svým tvrzením, že Psycho je vlastně specifickou komedií.

FOTO: Anthony Perkins Psycho

Anthony Perkins se jako Norman Bates ve filmu Psycho usmívá. S úsměvem na rtech měli z kina vycházet také diváci. Zdroj: Bontonfilm

V roce 1960 měl Alfred Hitchcock krátce po premiéře stěžejních děl své filmografie Vertigo a Na sever severozápadní linkou a nacházel se na tvůrčím vrcholu své kariéry. Přesto se objevilo několik škarohlídů s výroky, že invence etablovaného tvůrce stagnuje a jeho thrillery opakují stále stejná klišé.

Aby kritikům i sám sobě dokázal, že si u něj žádná tvůrčí krize nepodává dveře, svůj příští projekt podle povídky Roberta Blocha se rozhodl natočit na černobílý materiál, se sníženým rozpočtem a bez účasti hollywoodských hvězd. Psycho následně sklidilo úspěch u diváků i kritiků a potvrdilo Hitchcockovu přezdívku mistr filmového napětí.

V roce 1964 ale v rozhovoru pro BBC Hitch překvapivě Psycho zařadil do komediálního žánru. „Měl jsem pocit, že ten příběh je zábavný a celkem vtipný, byl jsem šokován, že někteří lidé ho vzali vážně,“ řekl Hitchcock podle listu Guardian. „Cílem Psycha bylo, aby lidé křičeli a ječeli, ale ne více než na horské dráze. Nesmíte proto zajít příliš daleko, aby lidé vystoupili z horské dráhy s potěšeným chechotem.“

Stopy černého humoru lze najít téměř v každém díle proslulého filmaře. Například v krimi Zběsilost nechal sériového vraha stěhovat mrtvolu v pytlu plném brambor ukrytém v zelinářské dodávce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bojíte se u filmu Psycho? Alfred Hitchcock ho natáčel jako komedii