Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Boj s troly pokračuje v Zimě elfů 2

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

18. 12. 2009

bernhard-hennen-zima-elfu-perexNaštěstí jsme nemuseli čekat příliš dlouho a pokračování Zimy elfů je tu. Bernhard Hennen nám opět nabízí kvalitní a napínavé čtení, od něhož se jen s velkými obtížemi dokážete odtrhnout. My se teď společně podíváme na to, co všechno skrývá kniha druhá, a posoudíme, jestli je stejně dobrá jako ta první.

Život se nikdy s nikým nemazlí a o to méně s hlavními hrdiny tohoto dvoudílného románu. Tkadlec osudu Luth jim utkal spletitě zauzlovanou nit života, oni se však ani v nejmenším nehodlají vzdát a podlehnout nepřízni osudu. Budou bojovat až do úplného konce na prahu sil i víry a nikdy se nevzdají. I když konec je blízko, nemusí všechno dopadnout tak, jak se na první pohled zdá.

bernhard-hennen-zima-elfu

Kniha první skončila v okamžiku, kdy Alfadas, elfí jarl a nyní velký vévoda lidského království Fjordland, vytáhl se svým vojskem na pomoc elfům, napadeným troly – právě tady navazuje druhý díl. V Albenu, legendárním světě elfů a dalších mýtických bytostí, se společně postavili nepřátelům, s nimiž se obyčejný člověk nemůže ani v nejmenším měřit. Přesto se jim s troly podařilo úspěšně bojovat. Štěstěna osudu je ale vrtkavá a připravila obráncům z řad, elfů, lidí, kentaurů a dalších bytostí, nemálo úskalí. Nakonec se ke vší smůle trolové rozhodli pomstít i lidem za jejich pomoc elfům. Vtrhli do lidského světa, s cílem srovnat se zemí celý Fjordland. Podaří se jim jejich plán uskutečnit a zašlapat lidské pokolení do země? Co všechno se může stát a kam směřují kroky hrdinů? To všechno se dozvíte až v samotné knize, ale vězte, že se máte na co těšit.

Děj je opět pojatý skvěle čtivým a neuvěřitelně napínavým způsobem. Charaktery osob propracoval autor detailně a čtenáři vůbec nic nebrání v tom, aby snadno pochopil jejich jednání a myšlenky, které je k němu vedou. Nikterak se v tomto směru neodklání od knihy první, ba právě naopak ji vynikajícím způsobem doplňuje. Někomu k dobru přispěje i to, že text v knize je vyvedený v trochu větším formátu a tak nemusí luštit úplně mrňavá písmenka, namačkaná na sebe ve snaze ušetřit co nejvíc místa.

Pokud jste četli knihu první, anebo třeba předchozí dvoudílný román Elfové, který stejně jako Zimu elfů vydalo nakladatelství Fantom Print, jistě víte, čeho je Bernhard Hennen schopný. Dává si záležet nejen na charakterech postav, ale také na bohaté ilustraci okolí, v němž se nacházejí. Není tedy těžké představit si nádherný, ale lidem velice nebezpečný svět elfů Alben se všemi jeho krásami i nástrahami.

Jazyk knihy je jednoduchý a čte se téměř sám. K tomu se přidává i nikterak složitá konverzace trolů. Zajímavostí je pojetí jednoho z trolích velitelů, téměř jako kladné postavy. Orgrim , i když je trol stejně nemilosrdný jako jeho bratři, vyznačuje se mnohem větší chytrostí, než by člověk čekal. Kniha, stejně jako v prvním díle, sleduje i osudy tohoto hrdiny, takříkajíc z druhé strany barikády. Zvláštní na tom všem je to, že čtenář k němu v brzké době cítí jisté sympatie a fandí mu téměř stejně, jako všem kladným hrdinům. Tento netradiční, ale vskutku zajímavý tah se autorovi opravdu povedl a dělá ze Zimy elfů dílo nových, ne tak obvyklých rozměrů. Jistě je to právě jeden z důvodů, proč si získal takovou oblibu mezi čtenáři.

Mě osobně obě knihy Zimy elfů velice zaujaly. Pokud bude i nadále Bernhard Hennen pokračovat stejným způsobem jako doposud, je jisté, že se na výsluní fantastiky udrží ještě velice dlouho. My jako čtenáři se můžeme s očekáváním těšit, na jeho další román nazvaný Elfenlicht, který by měl snad už v příštím roce vyjít u Fantom Printu.

Název originálu: Elfen Winter
Český název: Zima elfů, kniha druhá
Autor: Bernhard Hennen
Překlad: Svatava Kretková
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 304
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2009
Doporučená cena: 309 Kč
Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Boj s troly pokračuje v Zimě elfů 2