Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Boj s narkomany se nejvíce dotkl nemocných lidí

Redakce

Redakce

1. 12. 2009

LékyMáte příznaky chřipky či nachlazení? Máte ucpané nosní dutiny a rádi byste  je uvolnili? Přitom však nemáte čas pro návštěvu doktora, či se vám tato návštěva zdá býti nadbytečnou? Skočíte si tedy do lékárny a léky, které vám pomohou, budete přirozeně vyžadovat tam. Omyl.

Léky Foto: Jiří Frolík, Topzine.cz

Léky Foto: Jiří Frolík, Topzine.cz

Od října letošního roku bez receptu nedostanete nic jiného než Coldrex nebo kapky. Výdej  všech léků, které v případě chřipky či nachlazení se zaručením účinkovaly, byl zpočátku omezen. Nyní byl bez receptu u naprosté většiny případů zcela zrušen.

Šest léků, jmenovitě Aspirin Complex, Daleron, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen Plus v sobě obsahují látku zvanou pseudoefedrin. Ta je ovšem nejen lékem, ale také surovinou k výrobě pervitinu.

Protože docházelo k zneužívání těchto léků právě k přípravě drog, Státní úřad pro kontrolu léčiv umožnil výdej léků pacientům bez receptu pouze po předložení průkazu totožnosti a následným sběrem osobních dat v jejich centrálním úložišti. Jelikož byl celý tento proces od počátku nezákonný a po více jak půl roce sběru citlivých dat bylo na tuto skutečnost poukázáno, byl tento postup zastaven.

Díky tomu, že řešení k výdeji léků, na které má nemocný dle zákona i bez receptu nárok, se prozatím nenašlo, nezbyde nám tak v případě běžného nachlazení nic jiného, než si čas pro návštěvu doktora najít. Jinak nám pak mohou pomoci snad už jen alternativní způsoby léčby.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Boj s narkomany se nejvíce dotkl nemocných lidí