Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Boj o Řím II. na DVD: Konec muchlování, jde se do války

Jiří Hannich

Jiří Hannich

7. 9. 2011

Ve vzduchu je cítit zrada, nikomu se nedá věřit. Postelovou diplomacii nahradila válka a na bojištích teče krev. Boj o Řím II., pokračování přes 40 let starého dramatu, odsouvá romantiku do pozadí a daleko více se nese na vlně akce.

Zrádci skončili na kříži, Zdroj: distributor filmu 

Film

Gótové byli poraženi před římskými branami a Věčné město padlo do rukou Byzantské říše. Římský patricij Cethegus chce impériu vládnout sám, nechá proto Byzantince vybírat ve městě daně a podporuje protibyzantské nálady u prostého lidu. Sedlákům a řemeslníkům však pomáhají bojové jednotky Gótů, což výrazně obrátí římské veřejné mínění na jejich stranu. Cethegus najednou zjišťuje, že přišel o své dřívější spojence – byzantská armáda mu nepomůže a Římané zběhli ke Gótům. Jeho plán na ovládnutí Věčného města se zhroutí jako domeček z karet.

Boj o Řím vznikl v koprodukci Itálie, Rumunska a tehdejšího Západního Německa. Jedná se o filmovou adaptaci stejnojmenného historického románu z devatenáctého století z pera Felixe Dahna. První část byla natočena v roce 1968, druhá o rok později.

Zatímco první části šlo vyčítat místy příliš rozvleklý narativní postup, pokračování Boje o Řím ubíhá přímo kvapíkovým tempem. Také je o více než čtvrthodinu kratší než první díl, z celkové stopáže 79 minut navíc první desetiminutovku tvoří rekapitulace děje předchozí části.

Dcera Cetheguse se zamilovala do gótského krále

Nasazená rychlost vyprávění tentokrát nedovoluje divákovi naplno proniknout do záměrů hlavních hrdinů ani do neustále se měnících pravidel politické hry, plné intrik a podvodů.

Čtěte recenzi prvního dílu. Povedl se o něco více

Herci bohužel nedostali příležitost výrazně projevit své emoce. Přitom sebetrýznitelských scén, kdy jsou postavy konfrontovány s tragickými důsledky svých činů, se nabízí hned několik. Osobní selhání však demonstruje pouze rychlá sebevražda – dobový zvyk – umožňující uniknout výčitkám svědomí.

Většímu prostoru se naopak těší bojové vřavy. Díky tomu se divák může pokochat nádhernými kostými vojevůdců, dechberoucí výpravou, velkolepými válečnými scénami s tisícovkami komparzistů.

O vycizelovaných speciálních efektech nemůže být řeč: krev stříkající z poranění bojovníků působí uměle a namalované lodě na moři jsou opravdu k pousmání. Avšak s ohledem na fakt, že u roku výroby filmu je uveden údaj 1969, lze nad těmito nedostatky přimhouřit oko.

Z celkového hlediska představuje Boj o Řím II. důstojné vyvrcholení dobrodružného velkofilmu o mocenských svárech, pletichaření a milostných hrátkách na pozadí osudů Římského impéria.

Nechybí samozřejmě ani vyobrazení sociálně-politických konsekvencí, jež přinesla tato doba (byť jejich výklad může být považován za diskutabilní), potažmo tragédie z nenaplněné lásky. Romantická linie příběhu však není oproti první části tak výrazná, spíše ustoupila řinčení mečů, krutým praktikám vládců (ve jménu dobra, jak jinak) a utrpení ze smrti blízkých. Milovníky akce Boj o Řím II. potěší.

DVD

Disk je vybaven stejně, jako tomu bylo v případě prvního dílu: K dispozici je české menu a česká a německá zvuková stopa (vždy v režimu Stereo 2.0). Titulky opět žádné. Jelikož český dabing nemá potřebnou kvalitu – nic proti hercům, ale třeba řev armád dabují zhruba tři hlasy, což působí, jako když vycházejí opilci z žižkovského nonstopu –, hodily by se české titulky, potažmo ty německé pro studenty němčiny.

Boj o Řím II. (Kampf um Rom II – Der Verrat)

Dobrodružný/Drama
Itálie/Německo/Rumunsko, 1969

Režie: Sergiu Nicolaescu, Robert Siodmak, Andrew Marton
Hrají:
Michael Dunn, Ingrid Brett, Laurence Harvey, Orson Welles, Sylva Koscina, Ewa Strömberg, Honor Blackman aj.

Zvuk: český, německý (Stereo 2.0)
Titulky:
žádné
Bonusy:
žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: odpad

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Boj o Řím II. na DVD: Konec muchlování, jde se do války