Menu
TOPZINE.cz
Apetit

BOINC nabízí možnost stát se vědcem snadno a rychle

Redakce

Redakce

18. 4. 2010

BoincStejně jako Gilgameš, pravděpodobně každý z nás někdy chtěl dokázat něco, čím by se stal nesmrtelným, nebo minimálně něčím zapsal do dějin a ovlivnil chod dnešního světa. Pro ty talentované jednoduchý úkol, pro nás smrtelníky téměř nesplnitelný sen. Nyní se však otevírá nový prostředek, jak pomoci alespoň cizímu vědeckému badání – tím novým prostředkem je BOINC.

Co je to BOINC?

Budeme-li chtít začít od začátku, je na místě jednoduchá otázka. Víte, jaká je výkonnost vašeho počítače? Víte, že průměrný počítač dokáže provádět až 3 milióny rozdílných operací za vteřinu? Tyto a jiné otázky pokládá ve svých propagačních materiálech společnost Czech National Team, která vznikl hned po odstartování projektu BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing).

Projekt BOINC má jednoduchý úkol, který však v globálním měřítku přináší neocenitelnou pomoc vědeckým účelům. A přitom princip je zcela jednoduchý. Po stažení programu, jež je volně k nalezení na internetu, nastavíte pro svůj počítač, kdy a kolik ze svého CPU (výkonnost počítače) chcete věnovat vědeckým výpočtům a ve chvíli, kdy třeba odstoupíte od počítače, abyste si zašli udělat kafe nebo umýt nádobí, budou vašemu počítači zaslána data pro výzkum, která začne mašina automaticky přepočítávat.

Zní to složitě a nebezpečně, ale není se čeho bát. Projekt BOINC funguje úspěšně už několik let a je do něj zapojených přes půl miliónu uživatelů domácích PC.

A perlička nakonec – tým České republiky, Czech National Team, nedávno obsadil 4. místo z neuvěřitelných 57 tisíců týmů celého světa!

Proč si zapojit BOINC?

… je správná otázka, kterou si pravděpodobně položí každý. Bohužel, byť se nepřímo zúčastňujete vědeckého bádání, žádná ocenění nečekejte. Pravdou zůstává, že se vám nedostane prakticky ničeho. Honoráře ani rozhovory s vaší osobností se nebudou objevovat na titulních stánkách novin a prezident vám dozajista nepředá žádný řád. Avšak můžete si být jistí, že v této souvislosti jednoznačně platí přísloví Každá ruka dobrá. Tedy vlastně Každý procesor dobrý. Většině lidí dělá radost už jen to, že tak malým, ale významným krokem pomáhají vědeckým účelům. A bez nich by projekt BOINC ani nemohl existovat.

Míra práce každého jedince a počítače se podrobně zaznamenává do statistik jednotlivých odvětví projektů BOINC. Pravidelnou a bohatou spoluprácí se tak můžete na webových stránkách dostat i do příčěk první stovky nejštědřejších a nejaktivnějších uživatelů.

Zdroj: jcconwell.files.wordpress.com

Projekt Einstein@home Zdroj: jcconwell.files.wordpress.com

Jak BOINC přesně funguje?

Jak již bylo výše zmíněno, jedná se o program, který si stáhnete z internetu a kterému byla po instalaci systémem přidělena nejnižší priorita. Laicky řečeno, jakýkoli jiný program na vašem PC má před BOINC přednost. V chodu pak prakticky nepoznáte, že je cokoli na vašem PC spuštěno. Dále pracujete podle vlastního vědomí a svědomí, zatímco váš procesor je vytížen na 100% a propočítává vědecké kalkulace. Jakožto klient využíváte zbytkový výpočetní prostor, který dle potřeby zapíná a vypíná výpočty BOINCu, takže vaše práce není ničím brzděna.

Několik mýtů, které panují kolem programu BOINC a které jsou lety úspěchu zdařile vyvráceny:

  • Více peněz za elektřinu – ano, pravdou je, že zvýšení výkonu nese spotřebu více wattů (5 – 20W). Ale uvážíme-li, že 1000Wh stojí na českém trhu 3 Kč, nainstalování BOINC vás vyjde třeba levněji, než zapnutí mikrovlnky Whirpool (750W).
  • PC se rychleji přetíží a porouchá – o svůj PC nemusíte mít strach. Vaše CPU má životnost průměrně 20 let. Jestli se po používání BOINC zkrátí jeho životnost na 15 let, rozhodně se tím nic nezmění, neboť za 15 let bude buď váš počítač již dávno v křemíkovém nebi, anebo jeho hodnota bude asi taková, jako hodnota tkaniček od bot.
  • Zpracovávání dat, která nejsou součástí projektu – panují různé domněnky, že BOINC je nabourán jinými projekty na například vypočítávání armádních šifer či drah jaderných raket. Toho, že zrovna váš PC se stane součástí „zbraně hromadného ničení“ se rovněž nemusíte obávat. Zdrojové kódy BOINC jsou volně přístupné a k dispozici všem klientům, proto je nemožné, aby byly zneužity k jiným nekalým účelům.

Do jakých projektů BOINC se můžu zapojit?

Pokud jste se tedy rozhodli, že chcete svým dílem přispět vědeckému výzkumu, záleží teď už jen na vás, k jakému projektu se připojíte. Některé projekty jsou si podobné, některé však naprosto jedinečné.

Seti@Home

Neboli Search for Extraterrestrial Intelligence, je, jak již název napovídá, projekt zabývající se výzkumem mimozemského života. SETI využívá radioteleskopy k zachytávání rádiových signálů s úzkou šířkou pásma z vesmíru. Moderní SETI projekty vyhodnocují data digitálně, proto čím více výpočetního výkonu mohou využívat, tím lépe. Projekt Seti@home byl poprvé spuštěn roku 1999.

Projekt Seti@home Zdroj: zkusmo.cz

Projekt Seti@home Zdroj: zkusmo.cz

Climateprediction.net (CPDN)

… se zabývá zkoumáním zemského klimatu. Projekt má však i daleko zajímavější úkol, a to vytvořit co nejpřesnější předpověď vývoje klimatu na Zemi v příštích desetiletích. Zpracovávání probíhá pomocí klimatických modelů, kterých je několik typů, což má za následek, že se některé modely zpracovávají až několik set hodin.

Einstein@home

Zkoumá gravitační vlny ve vesmíru. Existenci těchto vln předpověděl Albert Einstein, podle kterého je projekt pojmenován. Bohužel, ani na konci 20. století se nám nepovedlo jeho teorii prokázat. V gravitačních vlnách by měla být zaznamenána každá událost, která kdy proběhla ve vesmíru, což jejich výzkum dělá neocenitelným.

ProteinPredictor

Tento projekt provádí výzkum struktury proteinů v různých variantách a mutacích, a má pomoci zmapovat co nejvíce z nich a díky těmto znalostem bojovat proti nemocem, jako je například rakovina.

Projekt Milkyway@Home Zdroj: dc-vault.com

Projekt Milkyway@Home Zdroj: dc-vault.com

Leiden Classical

Úkolem je pokusit se vysvětlit některé základy vědy. Příkladem může být kvantová fyzika. V tomto projektu můžete podrobit zpracování svůj vlastní výzkum. Projekt Leiden Classical je určen pro studenty a zájemce, kteří mají vědu jako svůj koníček.

MilkyWay@Home

Projekt vytváří velice přesný 3D model Mléčné dráhy.

… a to je jen část projektů, které BOINC spojuje. Více informací o vašich možnostech naleznete na webových stránkách czechnationalteam.cz a boinc.berkeley.edu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

BOINC nabízí možnost stát se vědcem snadno a rychle