×
TOPZINE.cz

Bohumil Hrabal by letos slavil stovku. Brno mu vzdá hold festivalem

FOTO: Ostře sledované vlaky
Mladého železničního eléva Miloše Hrmu si zahrál Michal Dalecký. Zdroj: Národní divadlo Brno

V pátek 28. března uplyne sto let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých prozaiků Bohumila Hrabala. Divadlo Husa na provázku, Centrum experimentálního divadla a městská část Brno-Židenice na počest svého rodáka pořádají festival Hrabal v Brně.

FOTO: Rozvzpomínání
Vladimír Hauser (vpravo) si roli Jana Dítěte již zahrál v předchozím inscenování. Zdroj: Viktor Kronbauer, Husa na provázku

Festival Hrabal v Brně bude zahájen v úterý 25. března a potrvá až do neděle 30. března. Promítne Hrabalovu tvorbu hned do několika druhů umění.

Vernisáž výstavy fotografií s názvem Bohumil Hrabal barevně i černobíle proběhne v úterý hned po slavnostním zahájení festivalu. Přítomni jí budou i autoři fotografií Tomáš Mazal a Václav Špale.

Na programu je také promítání zfilmovaných Hrabalových knih – Sběrných surovostí režiséra Juraje Herze, Postřižin, Ostře sledovaných vlaků a Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela a Něžného barbara Petra Kolihy. Mimo to čeká diváky projekce dvoudílného dokumentu BIO HRABAL.

V neposlední řadě festival představí Hrabalovo dílo na divadelních prknech.

Divadelní studio Marta se pochlubí svou inscenací Kabaret Hrabal, která obsahuje motivy ze spisovatelových zásadních děl, ale i jeho dosud nezveřejněné texty.

Divadlo U stolu nastudovalo Příliš hlučnou samotu, ve které titulní roli baliče papíru Hanti ztvárňuje Jan Kolařík.

Mahenova činohra brněnského Národního divadla předvede svou divadelní adaptaci Ostře sledovaných vlaků.

Mladého železničního eléva Miloše Hrmu si zahrál Michal Dalecký. Zdroj: Národní divadlo Brno

Husa na provázku uvede inscenaci Rozvzpomínání, pod kterou se skrývá Hrabalovo Obsluhoval jsem anglického krále. Zajímavé je, že tato inscenace se na jevišti Husy drží již devětadvacet let a úspěch sklízí i za hranicemi České republiky.

Režisérem všech výše zmíněných inscenací je Ivo Krobot, spisovatelův dlouholetý přítel. Hrabalovým dílem se zabývá dlouhodobě a šíří jej po světě. Například Ostře sledované vlaky režíroval i v Maďarku a ve Francii.

Divadelní společnost Josefa Dvořáka v rámci festivalu zahraje divadelní úpravu Tanečních hodiny pro starší a pokročilé a to za hudebního doprovodu kapely Sunny Swing Quintet.

Na své si přijdou i děti. Divadlo Radost si připravilo scénické čtení povídky Kopretina, kterou jako jedinou Hrabal věnoval malým čtenářům.

Chcete-li se o festivalu dozvědět víc, navštivte stránky pořádajícího divadla Husy na provázku.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..