×
TOPZINE.cz

Boban i Marko Marković Orkestar. Dechovka, kterou si rádi poslechnete

!Vstupenky!Dechovka? Pro většinu mrtvá hudba. Při poslechu balkánské kapely Boban i Marko Marković Orkestar si to myslet přestanete. A stejně tak i tisíce posluchačů, kteří se s touto pro nás netradiční hudbou setkají na tuzemských festivalech. Mezi nimi je i letošní Sázavafest.

Boban i Marko Marković Orkestar. Dechovka, která žije, Zdroj: archiv kapely

Boban i Marko Marković Orkestar je typickým představitelem živé balkánské dechovky. Vášnivé, temperamentní, nepředvídatelné melodie, dokonalé souzvuky a jedni z nejlepších muzikantů. Kořeny kapely sahají do jižního Srbska. Země pro nás sice vzdálená, ale přesto spřízněná. Dechová hudba, o které mluvíme, se však rozhodně nedá srovnávat s tou naší. Stačí slyšet první tóny jakékoli skladby od tohoto souboru a budete schopni vyjmenovat dvacet rozdílů.

>>> Boban i Marko Marković Orkestar zahrají na letošním ročníku Sázavafestu (5. až 7. srpna). Koupit vstupenky za 1 136 korun můžete zde. <<<

Lídrem této kapely je jeden z nejlepších trumpetistů Boban Marković, jemuž s vedením pomáhá od roku 2009 i syn Marko. Dalo by se říci, že jejich hudba je přesně taková jako jejich země. V jednu chvíli vše spojuje, vzápětí rozpojuje. Rysy tradiční romské a balkánské lidové hudby se setkávají s moderními prvky, radostná témata jdou ruku v ruce s tesknými, rychlé melodie doplňují pomalé. A jen stěží byste hledali okamžik, kdy jim to spolu skřípe.

Znáte z televizních reklam…

Do povědomí se díla orchestru dostala díky filmům režiséra Emira Kusturici. Ten jimi doplnil své snímky Underground, Dům k zavěšení, Arizona Dream či Černá kočka, bílý kocour. Nejznámější pecky z těchto filmů doposud tvoří část repertoáru kapely.

V loňském roce vyšlo kapele doposud poslední album pod názvem Devla – Blown Away To Dancefloor Heaven. Žádaní jsou po celém světě, což dokazuje fakt, že v roce 2008 odehráli více než 115 koncertů v desítkách zemí. Známí jsou třeba ve Velké Británii, Maďarsku, Belgii a premiéru měli už i v New Yorku. U nás dokonalou hudbu v podání těchto profíků znají především návštěvníci festivalů jako Sázavafest (o letošním ročníku více zde).

Slyšet je a umřít…

Když si je pustíte poprvé jen tak doma, asi na vás nezapůsobí tak mocně, jako když stojíte uprostřed obrovského kotle lidí, vnímáte tóny jednotlivých nástrojů a necháte se unášet vlnou nadšení všech okolo vás. Chcete-li zažít jedinečné okamžiky a budete letos na kácovském festivalu, tyhle borce ze Srbska si za žádnou cenu nenechte ujít!

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..