Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Boban i Marko Marković Orkestar. Dechovka, kterou si rádi poslechnete

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

30. 7. 2010

!Vstupenky!Dechovka? Pro většinu mrtvá hudba. Při poslechu balkánské kapely Boban i Marko Marković Orkestar si to myslet přestanete. A stejně tak i tisíce posluchačů, kteří se s touto pro nás netradiční hudbou setkají na tuzemských festivalech. Mezi nimi je i letošní Sázavafest.

Boban i Marko Marković Orkestar. Dechovka, která žije, Zdroj: archiv kapely

Boban i Marko Marković Orkestar je typickým představitelem živé balkánské dechovky. Vášnivé, temperamentní, nepředvídatelné melodie, dokonalé souzvuky a jedni z nejlepších muzikantů. Kořeny kapely sahají do jižního Srbska. Země pro nás sice vzdálená, ale přesto spřízněná. Dechová hudba, o které mluvíme, se však rozhodně nedá srovnávat s tou naší. Stačí slyšet první tóny jakékoli skladby od tohoto souboru a budete schopni vyjmenovat dvacet rozdílů.

>>> Boban i Marko Marković Orkestar zahrají na letošním ročníku Sázavafestu (5. až 7. srpna). Koupit vstupenky za 1 136 korun můžete zde. <<<

Lídrem této kapely je jeden z nejlepších trumpetistů Boban Marković, jemuž s vedením pomáhá od roku 2009 i syn Marko. Dalo by se říci, že jejich hudba je přesně taková jako jejich země. V jednu chvíli vše spojuje, vzápětí rozpojuje. Rysy tradiční romské a balkánské lidové hudby se setkávají s moderními prvky, radostná témata jdou ruku v ruce s tesknými, rychlé melodie doplňují pomalé. A jen stěží byste hledali okamžik, kdy jim to spolu skřípe.

Znáte z televizních reklam…

Do povědomí se díla orchestru dostala díky filmům režiséra Emira Kusturici. Ten jimi doplnil své snímky Underground, Dům k zavěšení, Arizona Dream či Černá kočka, bílý kocour. Nejznámější pecky z těchto filmů doposud tvoří část repertoáru kapely.

V loňském roce vyšlo kapele doposud poslední album pod názvem Devla – Blown Away To Dancefloor Heaven. Žádaní jsou po celém světě, což dokazuje fakt, že v roce 2008 odehráli více než 115 koncertů v desítkách zemí. Známí jsou třeba ve Velké Británii, Maďarsku, Belgii a premiéru měli už i v New Yorku. U nás dokonalou hudbu v podání těchto profíků znají především návštěvníci festivalů jako Sázavafest (o letošním ročníku více zde).

Slyšet je a umřít…

Když si je pustíte poprvé jen tak doma, asi na vás nezapůsobí tak mocně, jako když stojíte uprostřed obrovského kotle lidí, vnímáte tóny jednotlivých nástrojů a necháte se unášet vlnou nadšení všech okolo vás. Chcete-li zažít jedinečné okamžiky a budete letos na kácovském festivalu, tyhle borce ze Srbska si za žádnou cenu nenechte ujít!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Boban i Marko Marković Orkestar. Dechovka, kterou si rádi poslechnete