Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Bob Dylan byl nařčen z plagiátorství. Možná ale dostane Nobelovu cenu

Redakce

Redakce

28. 9. 2012

FOTO: Bob DylanAmerický písničkář Bob Dylan slaví padesáté výročí zahájení kariéry a zažívá bouřlivý rok. Byl obviněn z plagiátorství, ale také nominován na Nobelovu cenu za literaturu.

FOTO: Bob Dylan

Bob Dylan Zdroj: myspace.com

Magazín Rolling Stone se pozastavil nad celoživotním dílem Boba Dylana a vrhl na něj nepříjemný stín. Po analýze jeho tvorby totiž došel k závěru, že se Dylan více než jen inspiroval dílem jiných umělců, aniž se zmínil o jejich autorství. Na obvinění zpěvák zareagoval velmi podrážděně.

Čtěte také o jmění Paula McCartneyho

Do svých textů měl zakomponovat části z knihy Junichiho Sagy z roku 1991 Confessions of Yakuza a básní Henriho Timroda, působícího v 19. století v Americe. Že se jedná o cizí autorský materiál, přitom nikdy řádně neuvedl.

Údajné přivlastňování Timrodových básní Dylan komentoval: „Co se Henryho Timroda týče, slyšeli jste o něm někdy? Koho v poslední době zajímal? A díky komu ho opět čtete?“

Jidáš Dylan

Dle Dylanových slov pochází nařčení od stejné sorty lidí, kteří ho v roce 1965 nazvali Jidášem za to, že na Newportském festivalu vyměnil akustickou kytaru za elektrickou a narušil tak svůj dosavadní folkový koncept.

„Jedná se o ty samé lidi, kteří mi chtěli přišít jméno Jidáš. Jidáš, nejnenáviděnější jméno v lidské historii! Když jste přesvědčeni, že vám takové jméno nepřísluší, zkuste se z toho vymanit. A kvůli čemu? Kvůli hraní na elektrickou kytaru. Jako kdyby to bylo srovnatelné se zradou našeho Pána a jeho předání k ukřižování,“ rozhořčil se Dylan.

Na konec svého emotivního vyjádření nazval zpěvák ty, kterým ho směřoval, anglickým slovíčkem motherfuckers a vzkázal jim, že mohou shnít v pekle.

Bouřlivý podzim

I přes nepříjemné spekulace je padesátý rok aktivní umělecké činnosti Boba Dylana úspěšný. Desátého září vydal 35. studiovou desku Tempest (Bouře) a na britském žebříčku nejprodávanějších alb s ní okupuje přední příčky.

Zároveň s vlídným přijetím Tempest se mu dostalo další pocty, a to nominace na Nobelovu cenu za literaturu. Zasloužil si ji sbírkou básní a próz Tarantula z roku 1971 a memoáry Chronicles z roku 2004. Avšak vzhledem k tomu, že je nominován spolu s Harukim Murakamim a dalšími velkými literáty, jsou jeho šance na získání ceny nevelké.

Fanoušci ho nicméně podpořili. Na jeho výhru vsadili u sázkových kanceláří více než sto liber, čímž značně zvýšili Dylanův kurz. I to dokazuje, že veřejnost zřejmě nebere nařčení z plagiátorských prohřešků příliš vážně a stále si Dylana považuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bob Dylan byl nařčen z plagiátorství. Možná ale dostane Nobelovu cenu