Menu
TOPZINE.cz
Sport

BMX – benjamínek pod olympijskými kruhy

Martin Slabý

Martin Slabý

17. 1. 2010

freestyle bmx _ ChmelarKolébkou tohoto relativně mladého sportu jsou Spojené státy americké, přesněji Kalifornie. Právě tady se bikros, jak zní český název pro BMX (Bicycle MotoCross), koncem šedesátých let začal objevovat na tehdejších motokrosových tratích. Po čtyřech desetiletích se bikrosoví nadšenci dočkali zařazení svého sportu na program letních olympijských her. Premiéru si odbyl před necelými dvěma lety v Pekingu.

Freestyle BMX, Zdroj: Radim Chmelař

Freestyle BMX, Foto: Radim Chmelař

Z motokrosových tratí se BMX (dále bikros) postupně přesunul na specializované úseky vytvářené přímo pro tento sport. Zpočátku se jezdilo hlavně z kopců, postupně se tratě dostávaly stále více do roviny s množstvím různých skoků. Každý bikrosový závod začíná pochopitelně na startu, což je také základem celé tratě. Je zde startovní rampa, na které stojí vždy osm jezdců, jež počítačem řízené semafory vypustí na trať. Po startu závodníci absolvují většinou kolem 400 metrů dlouhou trať, na které se musejí vypořádat s celou řadou rozličných skoků, ať už to jsou dvojskoky, trojskoky, lavice či např. vyskakovák, který je obtížný v tom, že odrazové místo je níže položené než místo dopadu. V cílové části jsou pak tyto prvky různě zkombinovány a vznikají tzv. mnohaskoky. Závody jsou zásluhou velké rychlosti, ve které závodníci jedou, a technické náročnosti velmi atraktivní pro diváky, ale také nebezpečné pro borce na trati. Proto mají předepsanou povinnou výbavu, do které patří přilba, rukavice, dres s dlouhým rukávem a kalhotami. Většina závodníků pak používá i chrániče kolen, loktů a páteře.

Závodí se tak, že na startu je například 64 jezdců, kteří jsou rozděleni do osmi osmičlenných skupin, přičemž z každé po třech kvalifikačních jízdách vzejde čtveřice postupujících. Následuje čtvrtfinále, které se však většinou jede už jen na jedno kolo a z každé osmičky postoupí opět čtyři nejlepší. Stejným způsobem se postupuje i v semifinále.

Podobným sportem jako bikros je tzv. freestyle BMX, ze kterého jsou i naše fotografie. Hlavním rozdílem mezi bikrosem a freestyle BMX je to, že ve freestylu jede každý jezdec sám a na jednotlivých překážkách se snaží předvést co nejvíce triků, které jsou pak podle různých kritérií hodnoceny.

Nyní ještě pár slov k historii bikrosu. Jak už bylo řečeno, vznikl ve Spojených státech koncem šedesátých let. Na přelomu let sedmdesátých a osmdesátých se začínal prosazovat i v Evropě a roku 1982 se v Holandsku konalo první mistrovství světa. Do našich luhů a hájů bikros poprvé nakoukl o dva roky později. Zpočátku u nás všichni závodníci jezdili na podobných kolech. Po revoluci k nám pak začínala pronikat kola ze západu, která byla výrazně lehčí a technicky jinak uzpůsobená. Naši jezdci se postupně začali prosazovat mezi širší světovou špičku. Nejprve to bylo v juniorských kategoriích, kde čeští závodníci posbírali několik titulů mistra světa. Velmi úspěšný byl hlavně Vladislav Khás, který neměl konkurenci v letech 1991 – 1994. Celkem si češti jezdci ze všech světových šampionátů od počátku devadesátých let přivezli přes čtyři desítky cenných kovů.

Při premiéře bikrosu na olympijské trati v Pekingu se však našim závodníkům příliš nedařilo. Jana Horáková se probojovala do semifinále, které se v Číně jelo na tři jízdy. V té poslední však česká reprezentantka upadla a v součtu jízd skončila těsně za postupem do finále. Michal Prokop se nedostal ani mezi šestnáct nejlepších. Historicky první olympijskou vítězkou se v této disciplíně stala Francouzka Chaussonová, mužské kategorii kraloval Strombergs z Lotyšska.

Na závěr ještě nahlédněme do kalendáře BMX pro rok 2010. Najdeme v něm závody Českého poháru, kdy první z nich uvidí 11. dubna Pardubice a další se postupně pojedou v Klatovech, pražských Řepích a Bohnicích, Nižboru, Mariánských lázních, znovu v Klatovech, Litoměřicích, opět Pardubicích a poslední závod hostí v polovině října Bílina. Světový pohár zavítá do Španělska, Dánska, USA a Francie. V programu je i devět závodů Moravské ligy a klání v Českomoravském poháru. Největší letošní událostí bude mistrovství světa, které na přelomu července a srpna bude hostit Jihoafrická republika. Připíší si právě zde čeští bikrosaři další mezinárodní úspěchy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

BMX – benjamínek pod olympijskými kruhy