Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

BMI index kalkulačka! Jak si spočítat vlastní BMI?

KoláčkyBlíží se jaro a my se už pomalu začínáme připravovat na to, že s přibývajícími slunečními paprsky budeme odkládat stále více a více svých svršků a odhalovat naše podstaty. Jsme to pořád my, i když vážíme o 5 kg více než loni, což je způsobeno máminými výbornými domácími koláči, vánočním cukrovím a tunami čokolády zkonzumovanými během mrazivých zimních večerů. Co s tím uděláme? Ze všeho nejdříve je potřeba spočítat si svůj BMI. Jak na to?

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

BMI (Body Mass Index) je podíl hmotnosti těla v kilogramech a druhé mocniny tělesné výšky v metrech. Slouží k posouzení a zhodnocení váhy člověka ve vztahu ke zdravotním rizikům souvisejícím s obezitou.

BMI = váha ( kg ) / výška ( m )2

Jak se nejlépe změřit a zvážit? Ideální je vážit se na lačno s rozložením váhy na obě nohy, bez obuvi a pouze ve spodním prádle. O měření výšky postavy platí totéž. Zjištěné údaje zapíšeme a vypočítáme svůj BMI podle vzorce. Na internetu je možné najít nejrůznější BMI kalkulačky, do kterých stačí  zadat příslušné údaje a pak už jen výsledek posoudit dle tabulky.

Optimální hodnota BMI u žen se pohybuje v rozsahu 21,3 – 22,1 kg/ m2, u mužů pak 21,9 – 22,4 kg/ m2. Hodnoty vyšší než 27,3 kg/m2 u žen a 27,8 kg/m2 u mužů už jsou spojeny s rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob, vysokého tlaku nebo diabetu.

BMI však nedokáže rozlišit podíl aktivní tělesné hmoty a tuku, proto se může stát, že například vytrénovaný kulturista bude mít hodnoty těžké obezity a na těle nebude mít ani gram přebytečného tuku. U sportovců se tedy posuzování BMI jeví jako nevyužitelné. Existují i opačné případy u lidí, kteří mají vysoký podíl tělesného tuku a jen velmi málo svalové hmoty, tudíž se i přes nízké hodnoty BMI jedná o takzvanou skrytou obezitu.

BMI                    klasifikace         zdravotní rizika

do 18,5 podváha zvýšené
18,5 – 24,9 normální váha průměrné
25,0 – 29,9 nadváha mírně zvýšené
30,0 – 34,9 obezita I. st. středně zvýšené
35,0 – 39,9 obezita II.st. velmi zvýšené
nad  40,0 obezita  III.st. vysoké

Tak jsme si spočítali svůj BMI a zjistili, že není žádný důvod k panice. A kdyby přeci jen ano, tak by možná nebylo na škodu dočíst článek, kliknout na červený křížek v pravém horním rohu, vypnout počítač, zapečetit ledničku a zamířit do posilovny nebo alespoň na dlouhou procházku do přírody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

BMI index kalkulačka! Jak si spočítat vlastní BMI?