Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Bluesový král Taj Mahal míří na koncert na Pražský hrad

Hana Voltrová

Hana Voltrová

14. 7. 2013

Pro většinu lidí znamená jméno Taj Mahal architektonický skvost v Indii, hudební znalci si ale vybaví jméno legendárního bluesového hudebníka. Taj Mahal se nyní poprvé představí i svým českým fanouškům.

Taj Mahal Zdroj: Arts Marketing

Taj Mahal Zdroj: Arts Marketing

Příznivci jedenasedmdesátiletého zpěváka, skladatele a multiinstrumentalisty v jedné osobě se mohou těšit na vystoupení v prostorách Jízdárny Pražského hradu, což bude jistě nevšední zážitek. Taj Mahal, vlastním jménem Henry St. Claire Fredericks, zde vystoupí v úterý 23. července společně se třemi dalšími muzikanty.

Taj Mahal, jinak rodák z amerického Harlemu, se na poli bluesové hudby pohybuje již téměř čtyřicet pět let. K hudbě byl veden od malička, jeho rodiče byli oba hudebně nadáni a hudbě se i intenzivně věnovali. Po ukončení studií se mladý Taj Mahal přestěhoval do Los Angeles, kde založil svou první hudební skupinu.

Rozličné hudební vlivy

Los Angeles jim nabídlo spoustu příležitostí a možností k setkání s bluesovými legendami, což nepopiratelně ovlivnilo jeho další hudební vývoj. První album Taj Mahal vydal v roce 1967 a o třicet let později, v 1997, získal cenu Grammy. Toto ocenění získal pak ještě jednou v roce 2000.

Taj Mahalova tvorba se nedá označit za klasicky čistý americký blues, v jeho skladbách najdeme i prvky a vlivy převzaté z hudby Latinské Ameriky, Afriky, Karibiku, či Indie. „Nechtěl jsem podlehnout pocitu sebeuspokojení. Chtěl jsem rozvíjet nápady, které přicházely z jazzu, africké nebo karibské hudby. Vždy jsem zkoumal vztahy a spojení mezi různými žánry,“ dodává na vysvětlenou sám Taj Mahal.

Vstupenky jsou k dostání v pokladně Informačního střediska na II. nádvoří Pražského hradu a v síti předprodejů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bluesový král Taj Mahal míří na koncert na Pražský hrad