Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Blíží se festival Janáček Brno. Skladatel oslaví 160. narozeniny

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

17. 11. 2014

Ve dnech 21. – 29. listopadu Brno již počtvrté uvítá Mezinárodní divadelní a hudební festival Janáček Brno a oslaví 160. výročí narození nejvýznamnějšího brněnského skladatele Leoše Janáčka.

FOTO: Příhody lišky Bystroušky

Na festivalu nemůže chybět Janáčkova oblíbená opera Příhody lišky Bystroušky. Zdroj: janacek-brno.cz

Festival se koná v rámci Roku české hudby a jeho hlavním organizátorem je Národní divadlo Brno. V devíti dnech čeká město série koncertů, operních představení, výstav i workshopů.

Organizátoři festivalu navazují na tradici velkých evropských operních festivalů, jako je Mozartův festival Salzburgu nebo Wagnerův Bayreuth. Přestože je Janáček světoznámým a často hraným skladatelem, ve své rodné zemi se netěší takové oblibě, jakou by si zasloužil.

V rámci festivalu bude na prknech Janáčkova divadla uvedena premiéra nové inscenace Janáčkovy opery Věc Makropulos v režii Davida Radoka. Za dirigentským pultem se představí nový šéfdirigent divadla Marko Ivanović a hlavní role se ujme švédská sopranistka Gitta-Maria Sjöberg. Jednu z Janáčkových nejnáročnějších oper na motivy dramatu Karla Čapka chystá Národní divadlo Brno v koprodukci se švédskou Operou Göteborg.

FOTO: Jenůfa

Jenůfa bude k vidění hned dvakrát.

Mezi zahraničními hosty bude například Opera Graz se svou inscenací Její pastorkyně, ve které uslyšíme českého tenoristu Aleše Brisceina – ten nakonec ztvární i roli Alberta Gregora ve Věci Makropulos. Její pastorkyně, jako nejhranější Janáčkova opera, bude ke zhlédnutí na festivalu dokonce dvakrát. Dalším hostujícím souborem s touto operou totiž bude Chorvatské národní divadlo.

Můžeme se těšit na Výlety páně Broučkovy Národního divadla moravskoslezského režisérského dua SKUTR nebo úspěšnou inscenaci Příhod lišky Bystroušky režiséra Ondřeje Havelky, se kterou přijede Národní divadlo. Bystrouška zazní i v Divadle na Orlí v podání studentů Janáčkovy akademie múzických umění.

FOTO: Janáček ensemble

Mezi hosty festivalu je i uskupení Janáček ensemble.

Dále v rámci festivalu uslyšíme interprety jako je Iva Bittová, Kronos Quartet, Janáček Ensemble nebo Graffovo kvarteto. Mezi vrcholy festivalu bude patřit provedení Janáčkovy Glagolské mše, kde jako sólistka vystoupí Magdalena Kožená.

Během festivalu též proběhne konference evropské organizace Opera Europa, jejímž tématem bude Rok české hudby. Opera Europa je prestižní organizace sídlící v Bruselu a jako místo pro konání letošní konference si vybrala Národní divadlo Brno a Národní divadlo moravskoslezské.

Mezinárodní divadelní a hudební festival Janáček Brno

21.-29. listopadu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Blíží se festival Janáček Brno. Skladatel oslaví 160. narozeniny