Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Blind Guardian kralují epickému fantasy metalu

Redakce

Redakce

13. 11. 2010

Když v roce 1985 zakládali čtyři nadšení mladíci v německém Krefeldu metalovou kapelu, asi ztěží tušili, že o 25 let později se stanou jednou z největších ikon tvrdého hudebního žánru na světě. Vysněná cesta plná dřiny, smyslu pro detail, nasazení a talentu vedoucí přes mnoho úskalí se ale vyplatila.

FOTO: Blind Guardian

Zdroj: Pragokoncert

Dnes mají metaloví hrdinové Blind Guardian ohromnou obci nadšených fanoušků, řadu vynikajících alb a nespočet fascinujících živých vystoupení za sebou… jak to všechno vlastně začalo?

Německo je neobyčejně plodné zřídlo speed a power metalových kapel již několik dekád. V osmdesátých letech se ztřeštění mladíci s přilnavými kalhotami a bizarně natupírovanými účesy pokoušeli získat slávu a uznání podobně jako jejich velký britský idol Iron Maiden. Jednou z těchto skupin byli i západoněmečtí Lucipher’s Heretige ve složení Hansi Kürsch (basa a zpěv), André Olbrich (kytara), Marcus Dork (kytara) a Thomen Stauch (bicí). V této sestavě nahráli heavy metalové demo Symphonies of Doom a o rok později jeho následníka Battalions of Fear se změnou na postu bicích a kytary. Obě dema byla kladně přijata, a tak bylo na úspěch zaděláno.

Pro debutové dlouhohrající album se rozhodla kapela změnit název – původní zněl příliš black metalově. Byl vybrán Hansiho návrh, dnes již velmi dobře známý název Blind Guardian. Posíleni o nového kytaristu Marcuse Siepena s původním bubeníkem Thomasem nahráli ve studiu v roce 1988 průlomové album Battalions of Fear, výrazně ovlivněné zvukem Iron Maiden, ale také proslulých Helloween.

… a strážce dostal své jméno

Strážci nezaháleli a o rok později vstoupili do studia s materiálem na další album, zvané Follow the Blind, kde se poprvé objevily později charakteristické orchestrální party a komplexnost skladeb získala na rohsáhlosti. Deska slavila úspěch a otevřela čtveřici bránu na světový trh. Méně než rok poté vyšlo další LP Tales From The Twilight World, kterého se prodalo jen v Německu přes 30 000 kusů. Kariéra rodáků z Vestfálska nabrala na obrátkách.

Blind Guardian se cítili pevnější v kramflecích. Svůj muzikantský vzestup a vybroušení skladatelských schopností vetkali v roce 1992 do drážek desky alba Somewhere Far Beyond a prodej přesáhl hranici 130 000 kopií. Němečtí muzikanti vyrazili poprvé ve své historii na turné do Japonska, kde nahráli živé vystoupení nazvané jednoduše Tokyo Tales. Koncertně se o kapele začalo mluvit jako o kvalitním tahounovi, který dokáže předat obecenstvu energii.

Legendy o dracích ožily

S rokem 1995 přichází i další úspěšné album, Imaginations From The Other Side, a s ním známé skladby Born In a Mourning Hall nebo The Script for My Requiem. Image power-speedmetalové eskadry se už jasně profilovala jako nekompromisní melodický metal s fantasy tematikou čerpající z mýtů a legend všeho druhu, často také z příběhů z pera J.R.R. Tolkiena.

Po třech dlouhých letech spatřila světlo světa deska Nightfall in Middle-Earth, která se podle mnohých stala nejlepším albem těchto perfekcionistických fantasy mágů. Příběhy promítnuté do skladeb pochází z Tolkienovy knihy Silmarillion. O ostrost zvuku se postaral producent alb Metallicy Flemming ‚Razz‘ Rasmussen, a tak má grády, které Blind Guardian požadovali.

Epická výprava napříč světem

Po menší pauze se vrhli power metalisté znovu do studia a ukuchtili placku A Night At The Opera. Tento vysoce ceněný klenot v diskografii trvalo nahrát a zkompletovat téměř 17 měsíců. Recenze vyzdvihly kvalitativní vzestup hlasových partů, mohutné kytary, na kterých Blind Guardian nikdy nešetřili, a mohutné a rafinované použití orchestru.

První čtrnáctiminutový severoamerický singl And Then There Was Silence získal za oceánem úspěch a umístil se v žebříčku Billboard’s Top 200. Nahrávání této monstrózní skladby složené z padesáti hlasových stop a třiceti kytarových trvalo více než 4 měsíce.

Vzhůru do nekonečna… a ještě dál

A Twist In The Myth, v pořadí již osmé plnohodnotné album, vyšlo 1. září 2006, a ačkoliv u ortodoxních fanoušků se těší pozornosti spíše starší desky, přineslo čerstvý vítr do diskografie jednodušší stavbou skladeb, koncertnějším pojetím a čistým ostrým zvukem. Slepý Strážce znovu posílil své pozice, získal nové nadšence a už jen málokterý metalista nezná toto zvučné jméno.

V letošním roce je po 25 letech existence kapela v plné síle. Na konci července vyšlo zatím poslední album At The Edge Of Time, které je vesměs opět kladně hodnocené. Na obalu dominuje obligátní drak a skladby jsou v podstatě dost podobné předchozímu počinu možná s mírně větší dávkou výpravnosti, ale jinak jsou to staří dobří Blind Guardian.

Ze západního Německa přešel fantasy metalový Blind Guardian přes celý svět a všude zanechal své stopy. Nesmrtelné příběhy o bozích, dracích a Tolkienových hrdinech podané s nasazením a monstrózní epičností snad nikdy nebudou nudit, stejně jako styl, který přešel od syrového speed/heavy/power metalu přes rock až po baladické a silně orchestrální opusy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Blind Guardian kralují epickému fantasy metalu