Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Blessthefall na Witness vycházejí ze života

Redakce

Redakce

11. 2. 2010

blessthefall promo Zdroj: myspace.com/blessthefallPo odchodu zpěváka Craiga Mabbitta se blessthefall stáhli na nějakou dobu do ústraní, aby za něj našli náhradu a připravili nový materiál, se kterým započnou novou epizodu své kariéry. O tom, jak to dopadlo, svědčí album Witness.

blessthefall, Zdroj:myspace.com/blessthefall

blessthefall, Zdroj:myspace.com/blessthefall

O přípravách alba jsem už psal v článku, který si můžete přečíst zde. A můžeme se rovnou věnovat jeho hodnocení. Koncept jedenácti písniček je otevřen výmluvným intrem 2.0. Skandování Dead, We’re not dead, We’re not like you said dokazuje, že opravdu nejsou mrtví a jsou to svým příznivcům připraveni dokázat. Několik úvodních taktů avizuje, jaký zvuk můžeme od celého alba čekat. Odklon od zvuku ukázek zveřejněných na Myspace před vydáním alba je poněkud překvapivý, protože ty slibovaly klasické blessthefall, jak je známe z His Last Walk, ale verze na Witness se spíše blíží The Devil Wears Prada. Pro někoho to může být zklamání a někdo bude naopak potěšen.

Způsob produkce dává albu jednolitý háv a dělá z něj jeden velký celek, což na jednu stranu zaručuje, že pokud se posluchači líbí jedna písnička, bude se mu líbit celé album, ale na druhou stranu se do sebe jednotlivé písničky slévají a jsou hůře rozpoznatelné. Z tohoto hlediska je možná škoda, že blessthefall nezůstali u své původní koncepce, která je činila více jedinečné. Pravdou je, že svou roli v tom hraje i změna zpěváka, protože Beau Bokan je sice dobrý zpěvák, ale svým projevem, na rozdíl od Craiga Mabbitta, tuctový. A protože zpívá pouze čistě, dostal veškeré screamo pasáže na starost baskytarista Jared Wrath, který je zvládá bravurně.

blessthefall ve studiu, Zdroj: myspace.com/blessthefall

blessthefall ve studiu, Zdroj: myspace.com/blessthefall

Po hudební stránce jsou v proměnlivém tempu servírovány vydatné porce ostrých kytarových riffů a chytlavých vyhrávek podpořených hutnou basou a přesnými bicími. Písničky mají svůj vývoj a díky střídání tempa a zpěvu se screamem tím dosažená gradace zaručuje, že se nejedná o pouhé strohé opakování slok a refrénů, ale o zábavnou, záživnou formu, která posluchače vtáhne do sebe. Vesměs jsou rychlé a úderné jako What’s Left On Me nebo To Hell and Back, ale na albu najdeme i pomalou baladu Stay Still, věnovanou Beauovu kamarádovi, který zahynul při leteckém neštěstí.

Texty písniček vycházejí ze života, hodně z nich reflektuje dění kolem blessthefall, jako například Witness, určená pro všechny, ktěří nevěřili v kapelu po odchodu Craiga. Five Ninety je věnována Bokanově mladší sestře, která bojuje s alkoholismem, a pro něj bylo těžké, že ji kvůli turné musel opustit, ale slibuje, že se vrátí zpět, aby jí pomohl. Nechybí samozřejmě ani téma nešťastné lásky v Hey Baby, Here’s That Song You Wanted, která je vtipně uvedena záznamem telefonátu bývalé přítelkyně zpěvákovi.

Myslím si, že album rozdělí fanoušky blessthefall na proud příznivců původní sestavy a na příznivce sestavy současné, ale hudba reflektující současné směřování post-hardcoru, přivede i fanoušky nové. Rozhodně stojí za to si Witness poslechnout.

blessthefall – Witness

Vydáno: 6.10.2009

Celkový čas: 40:49

Skladby: 2.0, What’s Left Of Me, To Hell And Back, God Wears Gucci, Hey Baby, Here’s, That Song You Wanted, Witness, Last Ones Left, Five Ninety, We’ll Sleep When We’re Dead, Skinwalkers, You Deserve Nothing And I Hope You Get Less, Stay Still

Vydalo: Fearless Records

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Blessthefall na Witness vycházejí ze života