Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Bláznivé léto přináší další příběh o mumincích

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

19. 10. 2011

Blaznivé léto Tove Janssonová (obálka knihy)Malé buclaté postavičky, i tak by se daly popsat muminci od známé finské autorky, Tove Janssonové, která se jimi zapsala do povědomí čtenářů po celém světě. Roztomilí hrdinové v Bláznivém létě prožijí bouřlivou potopu, jež je připraví o střechu nad hlavou. Dokážou mumini čelit nepřízni osudu?

Hrdinové z příběhů o Muminech Zdroj: wikipedia.org

Velká dešťová průtrž zcela zaplavila údolí a vyhnala postupně muminí rodinu až na střechu jejich obydlí. Hladina vody se ale nadále zvyšovala, a tak jim nezbylo nic jiného, než opustit svůj milovaný domov a přestěhovat se na budovu divadla, proplouvající kolem. Muminci se proto i se svými přáteli ocitnou v záhadné budově, plné rekvizit, tajů, kulis, společně s jeho obyvatelkou, starou divadelní krysou Emou.

Ta rozhodně nesdílí nadšení z nových příchozích a svým chováním dává jasně najevo, že by byla nejradši, kdyby se ztratili. Jejím přičiněním se ztratí malý muminek i s jeho kamarádkou Ferkou. Dokážou se nakonec všichni najít?

Přečtěte si: Příběh z tajné komory představuje dětem i starším Kostíka Billyho

Spisovatelka Tove Janssonová vyrůstala v umělecké rodině, což je na její tvorbě znát. Sama ilustrovala celou knihu a kompletně vymyslela podobu hlavních hrdinů. První návrhy postavičky Muminka jí byly zveřejněny na stránkách časopisu Garm v pouhých patnácti letech. O pět let později se dočkala vydání první knihy o muminech, kteří se Tove Janssonové stali osudnými, přestože napsala i jiná díla. Lidé si finskou autorku pamatují především v souvislosti s roztomilými bílými postavičkami.

Blaznivé léto Tove Janssonová (obálka knihy)

Kniha Bláznivé léto je velice dobře strukturovaná, na začátku a na konci vazby jsou rozepsány a nakresleny jednotlivé charaktery postav, což značně ulehčuje první setkání s muminy. Charaktery jsou různorodé a podporují tak reálnost prostředí, setkat se tu lze od mírně prohnané divadelní krysy až po laskavou muminí rodinu.

Čtěte také: V knize Monster High hraje hlavní roli Frankensteinova vnučka

Styl a jednoduchost jazyka, kterým je dobrodružství o děsivé bouři protkané, naznačuje jasně cílovou skupinu, kterou jsou především děti a mladší čtenáři. Kniha připomíná svým stylem klasické dětské knížky jako třeba Žabákova dobrodružství od Kennetha Grahama, která je také bohatě ilustrovaná. Černobílé obrázky od Tove Janssonové pomáhají udržet tempo a dokreslit jednotlivé události, které muminy potkají.

Příběh se odehrává na několika frontách, protože se část rodiny a přátel ztratí s pomocí staré divadelní krysy Emy. O napětí ani dobrou zápletku nebude nouze a ti čtenáři, kteří se rádi ponoří do světa malých postaviček, určitě nebudou zklamáni.

Název originálu: Farling midsommar
Český název: Bláznivé léto
Autor: Tove Janssonová
Překlad: Libor Štukavec
Obálka: Tove Janssonová
Počet stran: 196
Vazba: vázaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Albatros, Praha 2011
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Bláznivé léto přináší další příběh o mumincích