Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Blackfish nabízí otázky k zamyšlení. Zacházíme s přírodou správně?

Pro nás je to něco exotického, ale za hranicemi jsou kosatky považovány za oblíbeného cvičeného mazlíčka v ZOO. Co když se ale několikatunový mazlíček naštve?

play-rounded-fill

Dokumentární Blackfish z velké části zachycuje příběh Tilikum – kosatky, kterou nazývají sériovým vrahem. Má totiž na svědomí smrt tří lidí, včetně vlastní trenérky. A společnost váhá mezi tím, zda věřit v brutálnost kosatek nebo ve vinu lidského úsudku, a zda trenérka opravdu udávala chybné pokyny, a tím si zavinila smrt sama.

Je neuvěřitelné, jak vás zdánlivě nepodstatné, a především málo viditelné téma dokáže vtáhnout do víru vlastního uvažování. Až do téhle chvíle většina z nás měla o kosatkách ponětí maximálně z filmu Zachraňte Willyho a vytvořila si obraz o poslušné velrybě, která se k vám v noci přitulí jako labrador.

FOTO: Zachraňte Willyho - Warner Bros. Pictures

V Zachraňte Willyho byly kosatky přátelské. Zdroj: Warner Bros. Pictures

Blackfish naopak zachycuje kosatky jako nebezpečné tvory, kteří si nenechají linkovat život podle trenérů v plavkách. Záběr, kde kosatka před zraky diváků svou vahou rozdrtí cvičitele, ani nepotřebuje komentář. Na druhou stranu se v nás ale ozve svědomí.

Protože chvíle, kdy se ve filmu naopak objeví výlov kosatek, které se bezbranně plácají v obřích sítích, žalostně pískají a jsou lidmi surově mrštěny na palubu lodi; to nás přece jen vede k otázce, jestli si za určité věci nemůžeme sami.

Na čí stranu se postavíte vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Blackfish nabízí otázky k zamyšlení. Zacházíme s přírodou správně?