Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Björk: Úkaz nad fjordy

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

27. 7. 2010

Jedno z nejsvéráznějších a nejpůvabnějších hudebních zjevení dvacátého století začalo jako dětská hvězda, pokračovalo v avantgardní kapele, až se nakonec postavilo na vlastní nohy a od té doby opakovaně udivuje svět. Jméno Björk se dnes jakožto symbol Islandu řadí po bok ledovcům a gejzírům. Dnes si připomeneme nejpozoruhodnější videoklipy této severské víly.

Islandská zpěvačka Björk, Foto: Ohashi Jin, Zdroj: bjork.com

Björk Guðmundsdóttir se narodila v roce 1965 v Reykjavíku. Poprvé se objevila v rozhlasovém éteru už v jedenácti letech s klavírní nahrávkou. Díky tomuto vystoupení si talentované slečny všimla nahrávací společnost a první kontrakt byl na světě. Za svých mladých let Björk tíhla spíše k tvrdší hudbě, o čemž svědčí nahrávky několika kapel, v nichž zpívala. Roku 1986 spoluzaložila skupinu The Sugarcubes, o kterou projevilo zájem i publikum v Británii a jiných evropských zemích. I přes úspěch kapela dlouho nevydržela a v roce 1992 přerušila činnost.

Medvědi a vaječné hrátky

Björk, toho času ubytovaná v Londýně, neváhala a pustila se do prvního sólového projektu. Tím bylo album nazvané lakonicky Debut. Singl Human Behaviour se stal hitem a klip k němu rozhodně stojí za to vidět. Předznamenal věc pro Björk typickou, totiž že z jejích klipů půjde většině diváků hlava kolem.

Jak je patrné, Björk nikdy neměla nouzi o nápady na obrazy dosud nevídané a zvuky nikdy neslýchané. To se potvrdilo i v dalším videoklipu, v němž se proměnila v hospodyňku.

Björk patří k interpretům, kteří sveřepě odmítají vlézt do jakékoliv jednoznačné žánrové škatulky. Její styl je opravdu více než pestrý. I když má povětšinou blízko k elektronice a experimentálnímu nezávislému popu, často si leccos půjčí i z jiných žánrů. Jako například v swingové písni It’s All So Quiet, která se stala vánočním hitem roku 1995.

Zamilovaní roboti a hlasy oceánu

V roce 1999 vyšlo vydařené album Homogenic se singly Joga a All Is Full Of Love. Kromě hudby se zpěvačka tou dobou zabývala taktéž herectvím. Objevila se ve filmu Larse von Triera Tanec v temnotách v hlavní roli československé emigrantky, která oslepne. Umělci, kteří fušují do jiných povolání, často nedosahují výsledků, které by stály za řeč – kolik Zlatých malin už bylo uděleno zpěvačkám… Ovšem Björk je v tomto směru výjimkou. Za svůj herecký výkon dostala dokonce Zlatou palmu v Cannes!

Po Homogenic následovala alba Vespertine a Medúlla. Druhé jmenované je z velké většiny tvořené pouze vokály; zpěvem, beatboxem a podobně, jiných zvuků na něm najdeme minimum. Singl Oceania byl věnován letní olympiádě v Athénách, kde ho také Björk uvedla na slavnostním zahájení. Při vystoupení měla na sobě jeden ze svých neuvěřitelných kostýmů; obrovitou mapu světa, která se postupně rozvíjela.

Od vydání poslední, šesté nahrávky Volta už uběhly tři roky. Další album dosud na obzoru není, Björk se věnuje i jiným aktivitám. Aktuálně třeba protestuje proti smlouvě Islandu se švédskou společností, která by Švédům umožňovala dlouhodobě využívat islandské zdroje energie. Kdy si tedy zpěvačka odskočí od ekologie a veřejných věcí zpátky do studia, zůstává prozatím ve hvězdách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Björk: Úkaz nad fjordy