Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Bizarní stavby z lahví se rozrůstají po celém světě

Redakce

Redakce

25. 9. 2011

FOTO: dům z lahví Prince EduardRecyklovat lze i jinak než tříděním odpadu a jeho odvozem do sběrného dvora. Odpadky je možné využít i k uměleckým účelům, třeba na stavbu chrámu, restaurace nebo zábavního parku. Už jste někdy viděli dům z lahví od piva?

FOTO: Stavba z lahví

Domů z lahví už vznikly desítky po celém světě Zdroj: Bottlehouses

Nejstarší zachovaný dům z lahví postavil Tom Kelly v Nevadě v roce 1907. Protože stromů je v nevadských pouštích nedostatek, použil Kelly místo dříví 50 000 lahví od piva, které nashromáždil od místních barmanů.

Od té doby vznikly desítky domů z lahví po celém světě, v Kalifornii, Argentině, Austrálii, Brazílii, Kanadě, Japonsku, Thajsku, na Novém Zélandě, Rusku nebo například v Srbsku. Ať už vznikají z důvodu nedostatku jiných materiálů ke stavbě, jako demonstrace šetrného postoje k životnímu prostředí nebo jako umělecký akt kreativní mysli, jejich počet stále stoupá.

Mediálně nejznámějšími jsou pravděpodobně Earthships (Zemělodě), tedy energeticky soběstačné domy z recyklovaných materiálů – pneumatik, lahví či plechovek. Proslavil je zejména Mike Reynolds z Nového Mexika, často označovaný jako nejvýznamnější „architekt odpadu“. Zeměloděmi se však výčet staveb z odpadních materiálů nevyčerpává.

Čím více lahví, tím více budov

Jeden z nejkurióznějších příkladů umění z odpadu je buddhistický chrám Wat Pa Maha Chedi Kaew, který se nachází zhruba 600 km od Bangkoku. Známější je pod názvem „Wat Lan Kuad“ neboli „Chrám z milionu lahví“. Postavili ho buddhističtí mniši jako varování před znečištěním přírody láhvemi od piva.

FOTO: Chrám z lahví

Chrám z lahví

Výsledkem je obdivuhodná stavba, která je magnetem na turisty z celého světa. Na její výstavbu mniši použili zelené lahve značky Heineken a hnědé značky Chang, které získali darem od návštěvníků chrámu. „Čím více lahví dostaneme, tím více budov vytvoříme,“ pousmívá se mnich Abbot San Kataboonyo.

Vrtochy argentinského starce

Jiným příkladem je park El Desafio v Argentině. Jeho autor, osmdesátiletý Joaquín Alonso, původně budoval park s cílem pobavit svoje vnoučata. Z 80 000 plastových lahví a plechovek vytvořil nejrůznější kreace, počínaje replikou Taj Mahal a dekorací z plastových lahví ve tvaru květin konče.

Joaquín Alonso zdobil park 30 000 hodin. V roce 1998 bylo jeho dílo zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů jako největší recyklovaný park na světě. A stejně jako Alonsova vnoučata i návštěvníci odchází z parku s lehkým úsměvem na tváři.

Inspirace z pohlednice

Výčet fantaskních budov z lahví ukončíme návštěvou Ostrova prince Edvarda v Kanadě. V malebné zahradě se nachází tři stavby z recyklovaných lahví – domek, hostinec a kaple. V 80. letech je vybudoval Édouard T. Arsenault. Výstavba mu trvala 4 roky, zacementoval při ní 25 000 lahví různých tvarů, velikostí a barev.

FOTO: dům z lahví Prince Eduard

Kaple na ostrově Prince Eduarda

Podnětem ke vzniku prvního domu z lahví byla pohlednice s turistickou atrakcí v Britské Kolumbii, kterou dostal od své dcery v roce 1979. Ještě téhož léta začal Arsenault shromažďovat lahve z místních restaurací a od svých přátel, příbuzných i sousedů. Během zimy odstranil z lahví etikety a na jaře 1980 se pustil do práce. Povzbuzen zájmem, který dům z lahví vyvolal, pustil se i do stavby hospody a záhy na to i kaple.

Chrám z milionů lahví, park El Desafio či dům z lahví na Ostrově prince Edwarda. Recyklace může být pojata nejen jako postoj k životnímu prostředí, ale i jako umělecký akt. V České republice zatím takové stavby nejsou, ale je jen otázkou času, kdy se kreativní recyklace dostane i k nám.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bizarní stavby z lahví se rozrůstají po celém světě