Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Biopotraviny: Nezdravě drahá zdravá výživa

Redakce

Redakce

27. 10. 2010

V posledních několika letech se stává velkým hitem pro mnoho lidí zdravý životní styl. Týká se jak zahrnutí různých druhů sportů do každodenního života, vegetariánství, veganství, alkoholové abstinence, zásadovým nekuřáctvím, až po zdravou stravu a snahu jíst pouze vybrané potraviny. Poptávka určuje nabídku a na trhu se objevily výrobky s označením BIO.

Žít zdravě, žít BIO

Výrobky s označením BIO jsou surovinou rostlinného nebo živočišného původu z ekologického zemědělství, jedná se o produkty vyrobené šetrně k přírodě s vysokou kvalitou, a to vše bez používání pesticidů nebo hnojiv. Z bioproduktů se následně vyrábějí biopotraviny. Všechny tyto biopotraviny  vlastní osvědčení o původu bioproduktu.

Kontroly, certifikáty a povolení

Osvědčení o původu biopotraviny je udělováno ministerstvem zemědělství, různými společnostmi, organizacemi nebo inspekcemi zabývajícími se certifikací BIO. Tato certifikace zahrnuje dodržování přísných pravidel ekologického zemědělství  od schváleného množství kyselosti půdy, zákazu používání hnojiv pro podporu růstu, až po zákaz pesticidů.

Trnitá cesta ke spotřebiteli

Bioprodukty a biopotraviny jsou vyráběny na ekofarmách. Farma na to, aby se stala ekofarmou, musí vynaložit mnoho peněz, aby dostala náležitou certifikaci. Kontroly se provádějí pravidelně a přísně. Pokud je vše v pořádku, ekofarma je schopná vyrábět biopotraviny a bioprodukty. Ty posléze může prodávat ve většině případech zprostředkovateli, který je dál poskytuje obchodům se zdravou výživou a obchodům zaměřeným na zdravý životní styl.

Ceny v zahraničí

V České Republice jsouceny biopotravin přehnaně vysoké a to i přes státní dotace, které mají podporovat ekologické zemědělství. Proč nemůžeme mít biopotraviny ve stejné nebo nepatrně vyšší cenové kategorii, než jsou obyčejné potraviny, přestože to tak funguje i v západních zemích? Například co se týče Anglie, narazil jsem na obchod specializující se na zdravou výživu. Nabízel plechovku Bio Fazolí v rajčatové omáčce, stála 99 pencí, tedy necelých 28,- Kč. Běžné ne-bio fazole v rajčatové omáčce, nabízené známým supermarketem, měly cenu 89 pencí, tedy 25,- Kč, jedná se tedy o  nepatrný rozdíl.

Tajemství cen našich obchodů se zdravou výživou

Po prozkoumání velkoobchodního ceníku nejmenovaného dodavatele, který se specializuje na zdravou výživu,  jsem zjistil, že nákupní cena biopotraviny je mírně vyšší než průměrná cena ne-bio potraviny v supermarketu, jedná se o rozdíl v řádu několika korun. Při porovnání cen z několika obchodů zaměřených na zdravou výživu a biopotraviny jsem došel ke zjištění, že všechny prodejny nabízí ty samé výrobky za dvakrát vyšší cenu.

Odpustek za dobré zdraví

Zdravá výživa se stala pro mnoho lidí novým náboženstvím. Toto náboženství, jako každé jiné, má mezi svými řadami i spoustu fanatiků. Extrémy, jako jsou velké nákupy jídel s minimálním obsahem tuků a sacharidů, nejsou žádnou výjimkou. O takovém způsobu stravování by se dalo s jistotou říci, že se pohybuje na hranici zdravého rozumu.

Mnohdy nejsou moc velké rozdíly mezi bio a ne-bio. Jistým způsobem člověk přeplácí pouze za dobrý pocit, že se stravuje zdravě. Začal platit nepsaný zákon – chceš žít zdravě, zaplať. A mnohým lidem to nevadí. Jeden z ekonomických zákonů říká, že vysoká konkurence zaručuje nízkou cenu, jednou možná bude konkurence natolik vysoká, že ceny těchto biovýrobků se téměř vyrovnají cenám obyčejných potravin. Prozatím ovšem zůstávají biopotraviny nezdravě drahou zdravou výživou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Biopotraviny: Nezdravě drahá zdravá výživa