
Zdravý životní styl a ochrana přírody, to jsou dvě základní věci, které nám udávají současný trend. Do tohoto trendu se před několika lety přidaly i biopotraviny, bio oblečení a prostě vše, co je tzv. „bio“. Co ale vlastně značka BIO označuje? Jde o podvod, nebo si opravdu můžeme vybrat chemicky neupravené potraviny?
Co je BIO?
Značkou BIO můžeme označit pouze produkty, které byly vypěstovány v ekologickém zemědělství. Tato značka by měla být používána u produktů, které nebyly chemicky ošetřené a nijak upravené.
Na všechny biopotraviny musí být vydáno osvědčení o původu bioproduktu, díky kterému se můžeme ujistit, že si připlácíme za produkt, který byl vypěstován nebo vyroben ekologicky.
Značka bio v posledních letech získala obrovskou marketingovou hodnotu, a právě proto jsou bioprodukty hlídány státem, aby nedocházelo ke zneužívání značky.
Biopotraviny NEobsahují
- éčka
- pesticidy
- dusičnany
- těžké kovy
- umělá barviva a aromata
- geneticky modifikované organismy a další
Proč kupovat biopotraviny?
Jsou především zdravější. Správná biopotravina nesmí obsahovat přídavné látky jako například éčka, pojiva nebo stabilizátory, které se jinak běžně používají v potravinářství. Biopotraviny také neobsahují škodliviny z pesticidů, herbicidů a ovzduší.
Jedinou nevýhodou bioproduktů je jejich vyšší cena. Jestliže se chcete zdravě stravovat, musíte do potravin investovat více peněz. Orientačně, celé chlazené kuře seženete v supermarketu do 100 Kč, zatímco biokuře vás může stát i přes 300 Kč. V tomto případě si ale připlácíte za lepší a zdravější maso.
Při nákupu ovoce a zeleniny si ale můžete všimnout velkých, už na pohled patrných rozdílů mezi normálním produktem a bioproduktem. Jako příklad si uveďme třeba mrkev – normální mrkev bude velká a hezky oranžová. Biomrkev bude menší a vybledlejší.
Opět je vše způsobeno tím, že normální zemědělské produkty jsou ošetřeny chemickými postřiky proti plísním a spoustou dalších prostředků pro lepší vzhled a rychlejší dobu zrání.
Díky absenci chemických látek jsou biopotraviny doporučovány těhotným a kojícím ženám. Plod si bere část potravy, kterou přijímáte, a proto je důležité, aby potraviny neobsahovaly nežádoucí látky. To samé platí samozřejmě u kojení.
Kde a co koupit?
Specializované prodejny s biopotravinami jsou dnes už skoro na každém rohu. Tím, že před dvěma lety zažilo BIO obrovský boom, se tyto obchody staly dostupnými skoro pro každého. V těchto obchodech můžete nakoupit vše od mouky až po čokoládové bonbony.
Najdeme v nich také zajímavé potraviny, které v běžném obchodě najdete jen stěží. Například jáhly (proso), fazole adzuky, širokou škálu sojových výrobků nebo i bulgur pšenici.