Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Bio krby zútulní váš domov a doplní jej o elegantní kousek

Michaela Bartošová

Michaela Bartošová

31. 10. 2010

FOTO: BIO KRBChtěla bych vám představit účelovou designérskou novinku, takovou interiérovou třešničku na dortu. Dámy a pánové, podívejte se na esteticky funkční BIO KRB bez dýmu a zápachu, přesto s živým ohněm. Jednoduše vám navodí ten neopakovatelný pocit, který máte u hořícího krbu. Je elegantní, stylový a zútulní váš byt i dům. A především vás zahřeje nejen na těle, ale i na duši.

FOTO: BIO KRB

BIO KRB, Zdroj: blog.bmh-living.co.uk

Bio krb nemusí mít komín, což je v podstatě jeho největším specifikem a výhodou, kterou ocení zejména ti z vás, kteří žijí v panelových bytech. Nepotřebuje ani dřevo, elektřinu či plyn. A umístit jej můžete do jakékoliv místnosti, třeba do obýváku, větší koupelny, ale i kanceláře nebo zimní zahrady.

FOTO: BIO KRB

BIO KRB, Zdroj: blog.bmh-living.co.uk

V bio krbu se spaluje pouze speciální bioalkohol (biolíh), který nevytváří žádný zápach. Výsledkem hoření je jen voda (vodní pára) a CO2 (oxid uhličitý) – ten samý plyn, který vydechujeme. Drží se při zemi a jeho velké množství bez vyvětrání místnosti může způsobit bolest hlavy nebo další komplikace (slabost, špatné soustředění aj.), proto je důležité občas místnost s krbem provětrat, zejména ty menší, aby nedošlo k jejímu vydýchání.

Takže bych nedoporučovala nechávat hořet tento krb přes noc a dávat ho do místností, kde spíme. A všeobecně je bio krb doporučován do místností s kubaturou větší než 50 m3.

FOTO: Závěsný BIO KRB

Závěsný BIO KRB, Zdroj: ecolo-fire.com

Bio krb se vypíná sám, a to dohořením paliva. Některé lze hořáky zcela uzavřít. Palivo se do krbu dolévá zásadně po vychladnutí. A výkon krbu lze regulovat přivíráním posuvného víčka nebo zapálením jen některých hořáků, záleží na druhu krbu. Krb se zapaluje speciálním zapalovačem, který je součástí příslušenství.

Speciální palivo je k dostání v litrovém, pětilitrovém a desetilitrovém balení. Bio krby se prodávají s různými výkony, tedy i spotřeba paliva se liší, ale pro představu – krbu s výkonem 3 kW vystačí 1 litr bioalkoholu přibližně na 3 – 5 hodin provozu (hoření). Cena paliva se pohybuje okolo 80 korun za litr, tedy hodina provozu stojí zhruba 15 korun, což je v porovnání s jakýmkoliv jiným typem krbu obdivuhodná částka.

FOTO: BIO KRB

BIO KRB, Zdroj: freshome.com

A tímto se dostáváme i k ceně samotných bio krbů. Ty na trhu pořídíte od různých výrobců (značek) a v různém provedení (rohové, závěsné, volně stojící, zabudované, z mramoru aj.). Od méně věhlasných výrobců pořídíte krb bez komínu přibližně od 2 500 korun (mini modely) do 7 000 korun. Prosazované značky vám krb za pár kaček neprodají, jejich ceny se už pohybují řádově v desítkách tisíc, zhruba od 30 000 korun a výše.

FOTO: BIO KRBVšak kompenzací za vyšší pořizovací cenu vám bude minimální obslužnost a údržba. Péče o bio krb je poměrně jednoduchá, nerezový povrch je vhodný čas od času otřít prostředkem na nerez nádobí (otřou se otisky prstů), na lakované plochy suchý hadřík a na skleněné plochy stačí použít klasický čistič skel. A samozřejmě čistíme bio krb až po vychladnutí.

Už o pořízení bio krbu uvažujete, stejně jako já?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bio krby zútulní váš domov a doplní jej o elegantní kousek