Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Bílý chrám Wat Rong Khun. Nekonvenčnost postavená na snech

Tomáš Miška

Tomáš Miška

26. 2. 2011

Chrám Wat Rong Khun najdeme deset kilometrů severně od Chiang Rai v Thajsku. Jedná se o jedinečný komplex budov detailně vyzdobených veskrze v bílé barvě. Nekonvenční stavba je navržena známým thajským umělcem Chalermchai Kositpipatem, přezdívaným thajský Gaudí, který střádal po celých dvacet let své úspory z prodeje obrazů a snažil se stvořit zářivou repliku nebe na zemi.

FOTO: Chrám Wat Rong Khun

Chrám Wat Rong Khun, Zdroj: youtube.com

Magická bělost

Chrám tvoří směsici tradičního buddhistického umění s moderními motivy. Stavba je téměř celá bílá, nebyla žádná snaha použít jiné barvy nebo odstíny. Palác je vyzdoben malými kousky zrcadlového skla, které dělá prostory většími a magičtějšími. Vše je pokryto bílou omítkou, speciálně upravenou tak, aby chrám bylo vidět i ve světle měsíce.

„Pouze smrt může zastavit můj sen, ale nemůže zastavit můj projekt.“  Chalermchai Kositpipat

Ve výstavbě

Stavba začala v roce 1997. Wat Rong Khun se velmi liší od všech ostatních chrámů v Thajsku. Použitá bíla barva značí čistotu Buddhovu, bílé sklo představuje Buddhovu moudrost. Most vedoucí k chrámu reprezentuje přechod etapy znovuzrození k obydlí božímu. Malý půlkruh před mostem značí lidské bytí na Zemi.

Mistrovské dílo se stalo národní památkou a jako jedno z nejznámějších v zemi přitahuje stále větší počet návštěvníků za rok. Průchod do hlavní kaple je lemován dvěma obrovskými sochami titánů.

Další zajímavostí jsou reliéfy rukou vztahující se k nebi, které jsou zapuštěny do podlahy. Nejrůznější polohy rukou vyjadřují prosbu o odpuštění. Toto umělecké dílo by mělo symbolizovat peklo a jak lide trpí z jejich špatné karmy. Most do hlavní haly je obklopen obrovskými rybníky s bílými rybami a fontánami, které chrlí každou chvíli vodu.

FOTO: Reliéfy rukou

Reliéfy rukou

Za vším je síla symbolu

Hlavní budova je vyobrazením a symbolem nebe. Před hlavní kaplí se nachází několik soch Buddhy v lotosové pozici, meditující. Určitě nás překvapí náhlý kontrast barev, a to v podobě několika zlatých oltářů.

Jedním z největších zážitků je pro návštěvníky malba na stěnách, která zobrazuje životní příběh Buddhy a jeho učení, jen je převedeno do moderního a současného stylu. Pozorným návštěvníkům neuniknou ani vyobrazené vesmírné lodě, lidé s neobyčejnými schopnostmi dokonce i Neo z filmu Matrix. Další stavba, zlatá budova toalet na nás září už z dálky.

FOTO: Socha titána

Socha titána

Designér chrámu si přál, aby se místo stalo meditačním centrem s učením cvičení dharmy a získáváním poznání ze zásad Buddhových. Na střeše ubosotu, což je hlavní kaple, jsou čtyři druhy zvířat znázorňující čtyři elementy. Slon symbolizuje zem, naga vodu, labutí křídla reprezentují vítr a lví hříva oheň.

Stavební práce na chrámu stále pokračují a má byt dokončen v průběhu příštích let. V plánu je výstavba devíti budov, včetně kaple (ubosot), pagody, poustevny, krematoria, kazatelny, muzea a místa pro oddych a relaxaci na ploše sedmi rai, což je zhruba tři hektary.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bílý chrám Wat Rong Khun. Nekonvenčnost postavená na snech