Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Bicycle chic aneb spanilá jízda městem

Redakce

Redakce

13. 2. 2011

FOTO: Značkové jízdní koloBicycle chic je trend, který se v posledních letech ve světě velmi ujal. Od té doby, co jsem se před třemi týdny zúčastnila sympózia Velocouture v rámci berlínského veletrhu Premium, nemůžu tento trend dostat z hlavy ani já.

FOTO: Jízdní kolo Chanel

Luxus z dílny Chanel, Zdroj: Chanel

V Berlíně, stejně jako v Amsterdamu nebo Kodani, se kolo coby dopravní prostředek považuje za naprostou samozřejmost a ani zimní počasí na tom nic nemění. Nejenže je ježdění na kole dostupné, levné, zdravé a ekologické, může být také zatraceně sexy. Dobře oblečená žena ladně se opírající do pedálů rozhodně budí větší pozornost, než kdyby se do práce trmácela zavěšena za držadlo tramvaje či autobusu.

Dokonalé splynutí s kolem

Dříve bylo ježdění na kole považováno za nudné a tak trochu zaprášené. V posledních několika letech se však tento pohled rapidně změnil. Pro někoho má kolo stále význam věci, která vás přesune z bodu A do bodu B, někdo ho využívá kvůli svému ekologickému přesvědčení, pro mnoho lidí však začalo symbolizovat svobodu, nezávislost a vyjádření vlastní osobnosti. Díky tomuto novému vnímání začalo stylových majitelek kol přibývat i v dalších evropských městech.

FOTO: Reflexní kápě

Stylově a bezpečně - kápě, díky které vás ve tmě nepřehlédnou, Zdroj: Dashing Tweeds

Na internetu existuje velké množství blogů zaměřených výhradně na trend bycicle chic. Můžete se v nich inspirovat co se týče stylu, najdete v nich ale i mnoho praktických rad. A pokud vás toto téma osloví, nemusíte zůstávat pouze doma u počítače. Můžete se třeba vydat na cyklistický veletrh Berliner Fahrrad Shau.

Vzpřímeně a elegantně

Nutno ještě podotknout, že fenomén bicycle chic nemá vůbec nic společného s cyklistikou jako sportem. Nejoblíbenější  typ kol jsou ta, na kterých se sedí vzpřímeně a umožňují tedy maximálně elegantní jízdu, při které se moc nezapotíte. Důležité je vychutnat si ten pocit, rytmus šlapání do pedálů a zaslouženou pozornost okolí. Vznikají například i hnutí jako The Slow Bicycle Movement, které pomalou jízdu přímo propaguje.

Ježdění na kole je populární i mezi známými osobnostmi. Za všechny například módní návrhářka Vivienne Westwood, která je dlouholetou přívrženkyní pedálů, nebo britská topmodelka Agyness Deyn, jejímž oblíbeným společníkem je kolo Electra Amsterdam.

FOTO: Jízdní kolo Electra Amsterdam Classic

Electra Amsterdam Classic, Zdroj: mojekolo.cz

Co na sebe

Pokud jste si také začala pohrávat s myšlenkou oprášit staré kolo či pořídit zbrusu nové a vydat se do ulic, tady je pár tipů. Nejdříve si projděte nějaké blogy, abyste se dostala do obrazu. Pokud jste dosud o módě na kolo nepřemýšlela jako o ničem speciálním, budete se divit, co všechno objevíte.

FOTO: Reflektivní vesty v moderním pojetí

Bláznivě, ale bezpečně ve vestě značky Moody and Farrell, Zdroj: moodyandfarrell.co.uk

Nejlepší je takové oblečení, které je praktické a pohodlné, ale nebudete v něm vypadat jako závodnice Tour de France. Protože chic holky prostě na kolo lycru nenosí. Holanďanky nebo Dánky bez problému jezdí třeba i ve vysokých podpatcích. Prý se dobře zaklesnou do pedálů. Možná je to proto, že nemusí šlapat do kopce…

Dnes už se dá na trhu najít řada zajímavých doplňků, které vznikají v rámci rostoucí poptávky po zboží, které je krásné, ale zároveň praktické. Třeba vzbudí zájem o stylovou cyklistiku i u vás.

FOTO: jarní jízda na kole

Jarní energii investujte do bicyklu, Zdroj: youtube.com

V létě i v zimě

Na kole se prý dá jezdit za každého počasí. Zarytí přívrženci tvrdí, že taková ranní jízda v zimě vás pořádně zahřeje, rozproudí vám krev a nabije energií do nového dne. Nevím jak vy, ale já zatím přece jenom dávám přednost jaru, které jak se zdá pomalu ale jistě přichází. Už se nemůžu dočkat, až zase ze sklepa vytáhnu dvacet let starý Favorit po mamce a vybavena svými nově nabytými vědomostmi a především s velkou chutí a stylově vyrazím do ulic.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bicycle chic aneb spanilá jízda městem