Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Bezpečnostní dveře jako záruka jistoty

Potřeba bezpečí a jistoty patří k základním lidským potřebám. Každý potřebujeme mít nějaké místo, kde nebudeme nikým a ničím rušeni či dokonce ohrožováni. Pro většinu z nás je takovým místem domov. Tady si můžeme užívat klidu a být sami sebou. Takový pocit mohou navodit třeba dobře zvolené bezpečnostní dveře.

Bezpečnostní dveře

Vůbec nezáleží na tom, zda bydlíme v garsonce nebo ve vile, spolehlivé bezpečnostní dveře oceníme v každém případě. Mějme však na paměti, že bezpečnostní vchodové dveře do bytu, například v činžovním nebo panelovém domě, se od venkovních vchodových dveří do domu v mnoha kritériích liší. U vchodových dveří zpravidla upřednostníme jejich vyšší tepelnou izolaci, u bytových je pak důležitá zejména zvuková izolace a protipožární odolnost.

Dnes se zaměříme na vchodové bezpečnostní dveře do bytu. Podíváme se i na další nezbytné komponenty.

Bezpečnostní dveře 90

 

Bezpečnostní dveře do bytu protihlukové

Ke kýženému klidu po práci vedou protihlukové bezpečnostní dveře, jež byt jednak zabezpečí proti nechtěným návštěvníkům a dále díky použitým materiálům důkladně odhluční.

Kvalitní těsnění a patentované materiálové a technologické složení následně zajistí utlumení všech zvuků přicházejících z chodby, tedy bouchání dveří od výtahu, chrastění klíči, cvakání podpatků nebo hlasité hovory.

 

Bezpečnostní dveře do bytu 90

Bezpečnostní dveře do bytu protipožární

Co se týká požární ochrany, ta je dána zákonem, který říká, že každá bytová jednotka je požárním úsekem. Z toho pro většinu nájemníků bytových domů plyne zákonná povinnost pořídit si přímo protipožární dveře vybavené kouřotěsným a požárním uzávěrem.

Protipožární dveře jsou navrženy tak, aby zabránily rychlému šíření požáru nebo kouře pocházejícího z požáru. Liší se podle dodatečných vlastností, doplňků a zvláště doby, po kterou dokáží zabránit šíření požáru nebo kouře.

Pro Českou republiku jsou tyto dveře certifikovány s požární odolností 30 minut.

Bezpečnostní dveře do bytu

Komponenty pro bezpečnostní dveře

Aby bezpečnostní dveře plnily svoji funkci stoprocentně, čili aby uspěly v náročných zkouškách odolnosti proti vloupání, musí být doplněny dalšími kvalitními komponenty, především bezpečnostní zámky do dveří  a kováním.

 

Bezpečnostní dveře – zámky

Policejní statistiky zabývající se vloupáním do bytů ukazují, že často podceňujeme důležitost kvalitního zabezpečení. Policisté každoročně prověřují stále více takových případů. Prevence je zde naprosto zásadní a přitom nikterak složitá. Stačí zamykat, a to i když jsme doma.

Profesionálové určitě nedoporučují kupovat dveře pouze s jedním zámkem, jelikož nespočet zamykacích bodů ovládaných pouze jedním klíčem centrální zámek významně zatěžuje. Navíc radí osadit dveře přídavným zámkem, který bezpečnostní funkci ještě posílí.

K ovládání zamykacího mechanismu potom slouží cylindrická vložka. Ta by měla mít shodnou třídu ochrany s bezpečnostním kováním i samotnými bezpečnostními dveřmi hlavně proto, že tuto kombinaci vyžaduje většina pojišťoven.

Bezpečnostní dveře

 

 

Bezpečnostní dveře – kování

Další nedílnou součást bezpečnostních dveří představuje bezpečnostní kování na dveře. Tato součástka musí splňovat stejné požadavky jako cylindrická vložka. Druh kování se řídí typem kliky, stupněm ochrany a třídou bezpečnosti. Opět bychom měli dát na rady odborníků.

Pokud stávající dveře nevyhovují požadovaným standardům ani našim potřebám, je na čase je vyměnit.  Protože vytoužený klid, soukromí i pocit bezpečí a jistoty nalezneme až za těmi bezpečnostními.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bezpečnostní dveře jako záruka jistoty